N, 2.02.2023
TULEVIK TASSI PÕHJAS ⟩ Tasseomantia ehk tee- või kohvipuru pealt ennustamine
Teelehtedelt lugemise praktikat nimetatakse tasseomantiaks. Foto: Pexels
Triin Sepp
, Sõbranna.ee toimetaja
Tasseomantia ehk tee- või kohvipuru pealt ennustamine
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments

Üha pimedamatel ning kõledamatel sügisõhtutel on äärmiselt mõnus nautida mõnd kuuma jooki ning sellest pisut kosutust leida. Ent kas sa teadsid, et tee- või kohvitassi põhja kiigates võid sinna jäänud materjali pealt näha ka oma tulevikku?

Mis on tasseomantia?

Tasseomantiaks (ingl. tasseography) nimetatakse algselt kohvipaksu või teelehtede pealt ennustamist, ent tänapäeval võidakse sümboleid otsida ka kakao, õlle, mahla või veini poolt tassi/klaasi põhja jäänud setetest või jääkidest. Selle tegevuse abil on püütud ennast ümbritsevat maailma mõista juba sadu, kui mitte tuhandeid aastaid ning erinevates kultuurides on selle tegemiseks välja kujunenud mitmesuguseid meetodeid.

Kuna tasseomantia ei ole tänapäeval nii populaarne ennustusviis kui taro kaardid, kristallid või näiteks astroloogia, siis mõistetakse seda ka üldiselt vähem. Ent kui ka sina armastad juua teed või kohvi ning sooviksid nende abil kas pisut meelt lahutada või universumilt sõnumeid saada, siis ära heida meelt - tasseomantiaga alustamine ei absoluutselt keeruline! Tegemist on vähe vaeva nõudva, kuid siiski võimsa, loomingulise ning kergesti ligipääsetava viisiga oma intuitsiooni arendada.

Võib lausa öelda, et kuna teelehtede või kohvipaksu lugemine nõuab palju vähem struktuuri ja teadmisi, kui näiteks taro kaartide panemine või sodiaagisaladuste analüüsimine ning on kindlasti odavam, kui hiiglasliku kristallikogu loomine, siis sobib ta väga hästi just algajatele ennustamishuvilistele. Lisaks on sul suure tõenäosusega vajaminevad tarbed juba koduköögis ka olemas. (Lihtsuse huvides räägivad järgmised lõigud ainult teelehtede pealt lugemisest, ent samu printsiipe saab kasutada ka teiste jookide poolt jäetud setete puhul.)

Loe ka: KÜÜNLAMAAGIA 〉 Lihtne viis oma soovid universumi poole teele saata ning täide viia

Kuidas tasseomantia töötab?

Nagu ka paljude teiste ennustustegevuste puhul, töötab ka teelehtede lugemine energia suunamise printsiibil. Kui me keskendame oma energia ning intuitsiooni teele, siis muutuved lehed energeetilisteks kanaliteks, mis suudavad meile peegeldada meie kogemusi - sealhulgas ka neid, mida me veel kogenud ei ole ning mis meid tulevikus ees ootavad. Kui küsime endamisi küsimuse, võivad teelehed paljastada meile meie eludes olevaid takistusi, pakkuda nõuandeid ning ennustada ette tulevikku. Need müstilised sümbolid on peidetud märgade lehtede kujusse, tihedusse, värvi ning paigutusse tassis.

Teetass koos sümboleid moodustavate lehtedega.
Teetass koos sümboleid moodustavate lehtedega. Foto: Shutterstock

Tasseomantiaga alustamine

Esimesena tuleks rääkida ilmselt sellest, et milline tee tasseomantiaks kõige sobilikum on. Kõige paremini sobivad näiteks musta või oolongi tee lahtised lehed. (Kasutada võib ka rohelist või ravimtaimeteed, ent proovi vältida selliseid teesegusid, kus on ka õied ning õielehed.) Samuti ei aita sind ka mugavate teekottide lahti lõikamine: sealne tee on liiga peeneks jahvatatud ning märgid ei pruugi piisavalt selgelt välja joonistuda. Ära kasuta ka piima, sidrunit ega suhkrut.

Tasseomantiaga tegelemiseks on loodud ka eraldi tassid, kuhu on kõiksugused sümbolid juba peale märgitud, aga kodusele teelehelugejale sobib iga alustassi ning teetassi komplekt, mis on kas valget või heledat värvi. Tassi värv on oluline peamiselt seetõttu, et heleda tausta pealt on tumedate teelehtede klompe lihtsam näha ning ka tõlgendada.

Kui sobiv tass ning teelehed olemas, siis aseta lauale puhas lina, võta näpuotsaga pakist paras kogus teed ning aseta otse tassi ja kalla peale kuum vesi. Ära kasuta teesõela. Kuna lehed jäävad kogu teejoomise ajaks tassi, ei ole sul vaja lugeda ka tee tõmbamise jaoks kuluvaid minuteid. Vee jahtumise ajal keskendu iseendale ning oma kavatsustele, alustades sellega teelehtedesse oma energia kanaldamist.

Inimest, kes teelehtede lugemisest loodab abi leida, kutsutakse küsijaks. See võid olla sina ise, kuid sa võid tõlgendada ka kellegi teise tassi põhjas olevaid lehti. Siinkohal on väga oluline täpsus, seega tee kindlaks, et sõnastaksid enda sees selge ning täpse küsimuse, millele tasseomantia abil vastust leida loodad. (Kui loed kellegi teise jaoks, siis palu seda teha küsijal.) Jäta meelde, et mida üldsõnalisem on küsimus, seda üldsõnalisem tuleb ka vastus.

Kui tee on piisavalt jahtunud, siis peaks küsija (või kui loed lehti endale, siis sina ise) hakkama tasakesi teed rüüpama, samal ajal jätkuvalt oma küsimuse peale mõeldes ning sellele keskendudes. Kui tassi põhja on alles jäänud umbes supilusikatäis vedelikku, siis võib küsija alustada keerutamise ning pööramise rituaali: tassi vasakus käes hoides keeruta tassi sisu kolm korda vasakult paremale, vastupäeva.

Nüüd tuleb jätkuvalt vasaku käega aeglaselt ning ettevaatlikult tass alustassi peale pöörata. Tass olgu tagurpidi umbes minut aega, seejärel pööra seda endale sobivas suunas kolm korda. Seejärel pööra tass vasaku käega uuesti ümber ning aseta tassi kõrv iseenda poole - see sümboliseerib küsijat. (Kui sa loed kellegi teise teelehti, siis nüüd on aeg tass tema käest enda kätte võtta.)

Sümbolite asukoht tassis mängib samuti nende tõlgendamisel rolli.
Sümbolite asukoht tassis mängib samuti nende tõlgendamisel rolli. Foto: Shutterstock

Sümbolite tuvastamine

See osa tasseomantiast võib alguses vägagi hirmutav tunduda, ent karta pole vaja. Sajandite jooksul on paljud teised enne sind üritanud tassipõhjast tulevikku näha ning kogunud kokku palju vajalikke sümboleid, mille tähendused nad on üles märkinud. Üheks kõige põhjalikumaks tekstiks tesseomantia alal peetakse 1881. aastal kellegi tundmatu mägismaa nägija poolt kirjutatud raamatut «Teelehtede lugemine», mille leiab ingliskeelsena täismahus SIIT. Seal on välja toodud enam kui 150 erinevat sümbolit, mida teelehtedest otsida ning mõned levinumad neist toome välja ka selle artikli lõpus.

Üldjoontes jagunead sümbolid viide valdkonda: loomad, müütilised olendid, asjad, tähed ning numbrid. Mõnikord on need vägagi iseenesestmõistetavad, näiteks sümboliseerib lind või linnutiib vabadust või siis edukat teekonda, rist aga takistusi või ootamatuid sekeldusi tulevikus. Jäta meelde, et mitte kõiki sümboleid ei pea tõlgendama: keskendu vaid neile, mis küsija küsimusega kokku käivad.

Mõned nõuanded:

 • Anna endale sümbolite tuvastamiseks aega, vajadusel pööra tassi, et näha leheklompe pisut teise nurga alt.
 • Ära sunni ennast tagant, lase teadmistel ning mõistmisel ise endani tulla.
 • Usalda oma esmamuljeid, sisetunnet ning instinkte.
 • Ära tegele tasseomantiaga kiirustades.
 • Jäta ruumi mitmetähenduslikkusele, sest ükski sümbol ei ole iseenesest hea või halb - kõik oleneb kontekstist.

Mida näitab sümbolite paiknemine?

Tassi kõrv on siinkohal väga oluline: see sümboliseerib küsijat, tema praegust keskkonda ning olekut ja ühtlasi ka energiakanalit, mis ühendab füüsilist ning abstraktset maailma. Teelehed ning sümbolid, mis asetsevad tassi kõrva vahetus läheduses, viitavad küsijale ning tema lähiümbrusele, tassi vastasservas asuvad märgid aga kujutavad väliseid probleeme ning mõjutajaid.

Samuti väärib märkimist see, et teineteise läheduses paiknevad märgid mõjutavad üksteise tähendusi, näiteks kui risti sümboli juures on märgatav täht «R», siis ilmselt tulevad risti poolt kujutatavad raskused või takistused näiteks inimeselt, kelle nimi algab sama tähega või muid sarnaseid seoseid. Suuremad või tihedamad teeleheklombid näitavad, et nende poolt kujutatud sümbolitel on rohkem kaalu, need on tähtsamad või mõjutavad küsijat tugevamalt. Mida rohkem kujundeid tassis on, seda intensiivsemalt küsimuses esitatud teema küsijat puudutab.

Kuigi erinevatel lugejatel on erinevad meetodid, siis kõige laiemalt levinud meetod jagab tassi kolmeks osaks: äär, keskpaik ning põhi. Äär sümboliseerib küsija olevikku, käesolevat hetke. Keskpaik viitab sündmustele, mis pole ajaliselt eriti kaugel, ent tassi põhjas olevad sümbolid ennustavad kõige kaugemat tulevikku. Sümbolitel, mis asuvad tassi kõrva läheduses, on suurem tõenäosus täide minna.

Mõnede levinud sümbolite tähendusi:

 • Ankur: hea õnn äris, stabiilne armuelu (kui see sümbol on hägune, siis võib tähendus olla vastupidine
 • Auto: lähenev rikkus
 • Draakon: suured ning ootamatud muutused
 • Elevant: õnn ning hea tervis
 • Haamer: väljakutsete läbimine
 • Ingel: head uudised, eriti armastusega seotud valdkondades
 • Kala: head uudised teisest riigist
 • Kirst: pikk haigus või lähedase inimese surm
 • Kirves: probleemide ületamine
 • Kotkas: au ning rikkus, mis saavutatakse kolimise või asukoha vahetmise läbi
 • Kroon: edu ning au
 • Küünal: valgustatust
 • Lennumasinad (lennukid või ka näiteks õhupallid): ebaõnnestunud projekt
 • Liblikas: edu ning nauding
 • Liivakell: koheselt saabuv hädaoht
 • Lillekimp: väha hea õnn, sealhulgas head sõbrad, edu ning õnnelik armuelu
 • Lind/linnud: head õnne, aga ka head või õnnestunud teekonda või reisi
 • Loss: ootamatu õnn (rahaline või muu)
 • Müts: edu elus
 • Nooled: halvad sõnumid või uudised noolega näidatud suunast
 • Paat: sõbra külaskäik
 • Pilv: tõsised probleemid (ent kui ümbritsetud täppidega, siis rahaline õnn)
 • Pistoda: abi sõpradelt
 • Ring: eeldatav raha või kingitused
 • Rist: probleeme, takistusi või surma
 • Ristikhein: väga hea õnn, rõõm ning küllus
 • Sild: edukas või hea teekond
 • Süda: tulevikus olevaid häid asju, näiteks raha (kui ümbritsetud täppidega) või abielu (kui läheduses on ring)
 • Õun: pikka elu, õnne äris või õpingutes

Kasutatud allikad: Allure, Wikipedia, The Spruce Eats, Teahow.

Märksõnad
Tagasi üles