Äärmusrühmituse Islamiriik võitlejad vallutasid India ookeanis Mosambiigi ranniku lähedal asuvad puhkusesaared, mis on popularsed lääne staaride seas.
Islamiriik vallutas paradiisisaared, kus on puhanud ka Daniel Craig ja Bono
Briti meedia teatel süütasid äärmusislamistid luksushotellid, puhkebangalod, metsa ja kohalike kodud, mis kõik langesid tuleroaks.
Vamizi- a resort island in northern #Mozambique.
— Gilbert Bouic (@GilbertBouic) September 15, 2020
Torched by #Islamist rebels. pic.twitter.com/qovJZTo0rR
Islamiriigi esindajad andsid elanikele käsu Vamizi ja Metundo saarelt lahkuda, kuna need kuuluvad nüüd neile.
Seal on puhanud ja kaunist loodust nautinud samuti staarjalgpallur Cristiano Ronaldo ja Lõuna-Aafrika Vabariigi kunagine poliitiline liider Nelson Mandela.
Mosambiigi meedia teatel on saartel näha mahapõlenud maju ja safariautosid.
Islamist #Insurgency in #CaboDelgado. Vamizi luxurious lodge reduced to ashes as a result of recent attack in #Palma. #NelsonMandela; @Cristiano among those who enjoyed the hospitality of this place in recent years. #Greed is burning down #Mozambique! Where is @SADC_News ? pic.twitter.com/WtsDIiOmYe
— Prof. Adriano Nuvunga, Ph.D. (@adriano_nuvunga) September 15, 2020
Metundo saare anonüümseks jääda soovinud elanik sõnas Mosambiigis resideeruvale AFP ajakirjanikule, et Islamiriigi võitlejad saabusid öösel mootorpaatidega ja vallutasid kiiresti saare.
«Nad ajasid inimesed üles ja majadest välja ning ütlesid, et peame otsekohe lahkuma, sest saar kuulub nüüd neile. Me lahkusimegi, sest meil ei olnud valikut. Kas surm või elu,» sõnas üks kohalikest.
Mosambiigi puhkusesaared on olnud alates selle aasta algusest koroonapandeemia tõttu turistidele suletud.
Lisaks kahele saarele vallutasid äärmusislamistid Mosambiigi sadamalinna Mocimboa de Praia, teatades kohalikele, et sellest saab nende pealinn ning nad kehtestavad vallutatud aladel šariaadi.
Šariaat on koraanil ja sunnal põhinev islami usu-, õigus- ja moraalinormide kogu.
Mosambiigi relvajõud ei jõudnud islamistide vallutustegevusele piisavalt kiiresti reageerida ja selle tõttu said äärmuslased alad enda kontrolli alla.
Lääne energiafirmad, mis investeerinud Mosambiigi rannikualade gaasiprojekti, on olnud sunnitud ehitama uusi gaasitrasse, mis ei jää Islamiriigi uute vallutuste teele.
Islamiriik on Süürias ja Iraagis maha surutud, kuid on hakanu tõstma pead Aafrikas.
Kolm aastat tagasi lahvatas Tansaania piiri lähedal islamistide mäss, milles on nüüdseks hukkunud 1500 inimest ning 250 000 inimest põgenes oma kodudest.
Aafrika äärmusislamistid nimetavad oma organisatsiooni Kesk-Aafrika provintsi Islamiriigiks.
Islamiriigi eksperdi Jasmine Oppermani sõnul on Mosambiigi islamistidel suurepärane merevõimsus, mis võimaldas neil saared oma kontrolli alla saada.
Ta lisas, et Islamiriigil on Aafrikas lihtne kinnitada kanda aladel, kus on palju sisekonflikte ja relvakokkupõrkeid.