VIDEO Futuristlik Lendav-V tegi õnnestunud esmalennu

Inna-Katrin Hein
Copy
Hollandi Delfti tehnikaülikooli mudel uue põlvkonna lennukist Lendavast-V-st
Hollandi Delfti tehnikaülikooli mudel uue põlvkonna lennukist Lendavast-V-st Foto: LEX VAN LIESHOUT/AFP/SCANPIX

Lendav-V (The Flying-V), mis on Hollandi Delfti tehnikaülikooli ja lennufirma KLM ühisprojekti futuristlik lennuk, tegi möödunud nädalal õnnestunud esmalennu.

Tegemist oli kolme meetri pikkuse ja 22,5 kilogrammi kaaluva prototüübiga, mille arendamist jätkatakse, teatab cnn.com.

Lennuki arendajate teatel istuvad reisijad väga aerodünaamilise lennuki tiibades ning lennuki kuju aitab vähendada kütusekulu 20 protsenti.

Kütuseks on sellel lennukimudelil vedel vesinik.

Väikemudeli katselend oli arendajate sõnul murdepunkt, kuna oli 50:50 võimalus, kas lennuk lendab või ei lenda.

«Arvasime enne lendu, et lennukil on õhukutõusmisega raskusi ja ta ei lenda otse,» selgitas Delfti tehnikaülikooli mehhaanikateadlane, Lendava-V projekti juhtiv Roelof Vos.

Kaugjuhitud lennuk tõusis õhku kiirusega 80 kilomeetrit tunnis ja lend kulges nii, nagu plaanitud. Maandumine oli natuke põrutav, näidates, et lennuki aerodüünaamika ja raskuskeskmega tuleb veel tööd teha.

Väikemudeli katselendudega saadakse vajalik informatsioon Lendava-V edasiarendamiseks, millest suur osa toimub arvutis ja lennusimulaatoritega.

Lendav-V on Saksamaa Berliini tehnikaülikooli üliõpilase Justus Benadi magistritöö, mida hollandlased on edasi arendanud.

Benad on doktorantuuris ning töötab ülikooli süsteemidünaamika ja hõõrdefüüsika osakonnas.

Täissuuruses Lendav-V on 55 meetrit pikk, 17 meetrit kõrge, tiibade siruulatus on 65 meetrit, pardale mahub 314 reisijat ja lennuks on vaja 140 000 liitrit kütust.

Kasutab 20 protsenti vähem kütust kui näiteks Airbus A350-900.

Tagasi üles