Venelasest juutuuber ja vlogija Maksim Monahhov, intrenetinimega Mamix, tegi Coca-Cola, mullivee ja söögisooda abil plahvatuse, mis nägi välja nagu vulkaanipurse.
VIDEO ⟩ Vene vlogija tegi Coca-Cola ja söögisooda abil võimsa plahvatuse
Ta kasutas selleks 10 000 liitrit karastusjooki ja väga suure koguse söögisoodat. Katse läks maksma 700 000 rubla (7770 eurot), kirjutab dailymail.co.uk.
Venelane tegi video, millel selgitab, miks ja kuidas ta söögiained plahvatama pani.
Mamix selgitas, et kõigepealt valati tuhandeid liitreid Coca-Colat eritellimusel ehitatud vaati, mis oli tugev ja rõhu all. Purse tekkis Coca-Colasse valatud söögisooda tõttu, mis tekitas suures koguses süsinikdioksiidi.
See keemiline reaktsioon erineb reaktsioonist, mille käivitavad Mentose kommid, mida sageli kasutatakse sarnase efekti loomiseks.
Mamix valis Mentose asemel söögisooda, kuna see on odavam ja tõhusam.
Katsetaja selgitas, et põhimõtteliselt tegi ta populaarse koolikatse, milles kasutatakse äädikat ja söögisoodat.
Reaktsiooni üks element on happeline, kas Coca-Cola või äädikas, söögisooda toimib alusena.
Happelise vedeliku vesinik reageerib karbonaadiga, et saada vesinikkarbonaat, mis laguneb hetkega süsihappegaasiks ja veeks. See on CO2 ehk süsihappegaas, mis tekitab purske.
Ehkki videos näidatud reaktsioon erineb Mentose kommidega eksperimendist, on lõpptulemus enam-vähem sama.
Mentose ja Coca-Cola segamisel tekib füüsiline reaktsioon, mis vabastab joogis juba sisalduva süsinikdioksiidi ning ei teki lisagaasi.
Tavaliselt on Coca-Colas süsinikdioksiidi mitte gaasina, vaid lahusena, olles paigal veesidemete abil.
Kui Coca-Cola pudel või purk avatakse, valatakse või purustatakse, puruneb osa neist sidemetest ja eraldub gaas, tekitades vahu ning süsinikdioksiid muutub puhtaks gaasiks.
Ühes 2-liitrises Coca-Cola pudelis on 12 grammi süsinikdioksiidi lahust ja gaasilisena on seda ainet kuus liitrit.