Eurolaulu Raadio

Maiad suitsetasid kanget tubakat

Maiad suitsetasid kanget tubakat

FOTO: Wikipedia.org

USA  Albany ülikooli arheoloogid jõudsid jälile, et maiad suitsetasid nii kanget tubakat, et see oli põhimõtteliselt hallutsinogeen.

Tubaka jäljed leiti maiade 1300 aasta vanusest nõust, ka oli sellel kirjas «tubakas», edastab Daily Mail.

Samas ei pruugitud seda nõud kasutada tubaka hoidmiseks või tuhatoosina.

Nõul olnud hieroglüüfilist kirjutist «Y-otoot ´u-may» saab tõlkida kui «Tema/temakese tubakamaja».

Oletatakse, et maiad tegid tubakalehtedest ka pulbrit, millest valmistati kanget alkohoolset jooki, kasutati nuusktubakana, madude peletajana ja putukahammustuste raviks.

«Tegemist oli väga kange tubakaga. See oli tänapäeva tubakast märgatavalt kangem. Nicotiana rustikal on hallutsinogeensed omadused,» selgitas arheoloog Jennifer Loughmiller-Newman.

700. aastast pKr pärit nõu valmistati Mehhiko lõunaosas, praeguse Campeche osariigi aladel. Kuigi nõust leiti tubakajälgi, ei tähenda see seda, et nõud kasutati ainult tubaka hoidmiseks.

«Maiade nõudel olevad kirjutised viitavad tavaliselt, mis nõus oli. Kuigi pottidel on silt, ei pruugitud neid vastava aine hoidmiseks kasutada,» sõnas Loughmiller-Newman.

Maiadest on säilinud mitmeid pilte, millel on kujutatud tubaka suitsetamist suurte piipude abil või on siis neil käes näha tubakalehtedest keeratud sigareid.

Nüüdne leid oli esimene, mis seda keemiliselt tõendas.

Uurijate kinnitusel oli tubakajälgede leidmine üsna keeruline, kuna vandes nõudes leidub tavaliselt väga paljude ainete jälgi, mis võivad originaalaine jälje peita.

Koos Loughmill-Newmaniga uuris maiade nõud ka Rensselaeri polütehnilise instituudi biokeemik Dmitri Zagorevski.

Paar kasutas poti uurimiseks erinevaid kromatograafia meetodeid.

Maiad lõid ühe vanima kõrgkultuuri Kesk-Ameerikas, nende õitseng kestis 300 – 900 pKr. Maiad on tuntud nii oma linnade, arhitektuuri kui ka kalendri poolest.

Maiad alustasid oma ajaarvamist aastal 3113 eKr ning see lõppeb meie ajaarvamise aastaga 2012, mis on käesolev aasta.