N, 8.06.2023

Metshaldjas Mari Metsallik: kas meil ikka veab, et elame riigis, kus rassismi väljendatakse enamasti solvangutega tänavatel?

Elu24
Facebook Twitter
Comments
Mari Metsallik.
Mari Metsallik. Foto: Eero Vabamägi

Kunagine Playboy kaanestaar ja kirjanik Mari Metsallik avaldas hiljutiste rassismijuhtumite valguses vägagi mõtlemapaneva postituse. «Mitte keegi ei peaks diskrimineerimise ja ebasõbralikkusega nii ära harjuma, et ta hakkaks mõtlema, et see tähendab õnne, kui sind ei tapeta,» kirjutas ta Instagramis.

«Üks mu esimesi mõtteid pärast George Floydi puudutavate uudiste nägemist oli, et «meil veab, et elame riigis, kus rassismi väljendatakse enamasti solvangutega tänavatel, aeg-ajalt toidupoes müksamisega, õelate pilkude ja vahel ka asjade loopimisega su pihta, kuid mitte sellega, et su elu ja vabadus on pidevas ohus. Mitte nii, et sa ei saa oma kodust lahkuda teadmata, kas sa sel päeval ka elusalt koju jõuad.» Ja hetk hiljem sain ma aru, kui absurdsed need mõtted olid.»

«Mitte keegi ei peaks diskrimineerimise ja ebasõbralikkusega nii ära harjuma, et ta hakkaks mõtlema, et see tähendab õnne, kui sind ei tapeta. Mõelda, et «kuigi mind alandatakse igapäevaselt, siis vähemalt olen ma elus». Nagu siin saaks olla vaid üks või teine. Kuid siiski, me ei suuda isegi ette kujutada, kui paljud inimesed nii mõtlevad. Kui paljude jaoks on see muutunud normaalseks elu osaks.»

«See, kuidas mu Kuningas mind hoiab, armastab ja minu eest hoolitseb, on õnnistus väljaspool seda maailma. Ta annaks minu eest oma elu ja ma usaldan enda oma tema kätesse. Ta kaitseb mind ägedalt ja kartmatult ükskõik kelle eest, alati. Tema juhtimisvõime on teisel tasemel.»

«Vähim, mida ma saan teha, et näidata oma tänulikkust, on võtta sõna. Oma imelise tumedanahalise mehe eest. Ma olen nii õnnelik, et olen sinu ja et mulle on antud võimalus järjepidevalt sinult nii palju õppida. Meie tumedanahalise tütre eest. Kõikide meie kallite sõprade ja pereliikmete eest.»

«Te ei vääri õelaid pilke, solvanguid, alandamist. Ja kindlasti ei peaks te surema oma nahatooni tõttu.»

«Keegi (valge inimene, keda rassism pole kunagi puudutanud) ütles, et ta ei viitsi selle nimel midagi ette võtta, sest ta ei saa kunagi muuta kõigi nende inimeste meelt, keda on õpetatud vihkama. Kuid see polegi eesmärk. Alusta iseendast. Alustage igapäevaste vestlustega söögilauas, tooge sellesse rohkem teadlikkust. Sa ei pea minema maailma muutma, alusta oma perest, oma headest sõpradest, levita sõna, ole kohal ja ole lahke. Loome maailma, kus tumedanahaliste inimeste elusid lihtsalt ei sallita, vaid kus seda ka tähistatakse.»

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

One of my first thoughts after seeing the news about George Floyd was "we're lucky that in the country that we live in racism is expressed mostly just by harmless insults on the street, occasional pushing in the grocery store, mean looks and sometimes getting something thrown at your way, but not by your life and freedom being in constant danger. Not that you can't go out from your house without knowing if you will make it back home alive that day." And just a moment later I realized how absurd these thoughts were. Nobody should became so used to discrimination and unkindness that he/she starts to think that this is what it means to be lucky compared to getting killed. To think "although I get humiliated on a daily basis but at least I'm still alive". Like there can only be either this or that. And still we can't even imagine how many people think that way. For how many people this has become a normal part of life. The way my King keeps me safe, loved and cared for is a blessing out of this world. He would give his life for me and I trust mine in his hands. He protects me fiercely and fearlessly, in front of whoever, always. He's leadership is next level. The least I can do to show my appreciation for him is to speak up. For my amazing black man. I'm so proud to be yours, to have this opportunity to continuously learn so much from you and look up to you. For our black daughter. For all my dear friends and family in color. You don't deserve the bad eyes, the insults, the humiliation. And you definitely don't deserve to get killed for the color of your skin. Someone (a white person who's never been affected by racism) said that he doesn't bother taking action in the cause because he could never change the minds of all the people who are raised to hate. But that is not the goal. Start with you. Start with the daily converstations on your own dinner table, bring more awareness to it. You don't have to go change the world, start with your family, your closest friends, spread the word, show up, be kind. Creating a world where black lives are not just tolerated, but where they are celebrated. #blacklivesmatter #justiceforgeorgefloyd

A post shared by ???? ? (@marimetsallik) on

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles