Arheoloogid leidsid kummalise kägarasendis skeleti

Inna-Katrin Hein
Copy
Inimskelett. Pilt on illustreeriv
Inimskelett. Pilt on illustreeriv Foto: shutterstock.com

Saksamaa arheoloogid leidsid Brandenburgi liidumaal Uckermarkis tuhandete aastate vanuse naiseskeleti, mis oli maetud kummalises kägarasendis.

Luustiku uuringu kohaselt oli näoga põhjasuunda pandud naine, kelle käed ja jalad olid keha vastu surutud, maetud 4000 – 4500 aastat tagasi, teatab msn.com.

Arheoloogide sõnul elas naine ajal, mil küttide-korilaste ühiskond hakkas minema üle paiksele põllupidamisele.

Saksamaa Brandenburgi liidumaa ajalooliste mälestusmärkide ameti esindaja Christoph Krauskopfi sõnul jääb naise surmaaeg umbes aastasse 2500 eKr.

Nad jätkavad luude uurimist, et kui vanalt naine suri ja mille tagajärjel. Veel huvitab neid, mida naine sõi, sest see annab infot ka teiste tema ajastul elanud inimeste kohta. 

Skeletile tehaks samuti DNA-uuring, mis peaks näitama, millisest paigast ta pärit oli ja kas teda saab seostada tänapäeva Uckermarki inimestega.

Krauskopfi sõnul aitab naiseskeleti uurimine vastata ka küsimusele, kuidas arenes kiviajal kultuur ja ühiskond.

Arheolooge üllatas, et naise matmispaigas ei olnud hauapanuseid, mis oleks andnud naise, ta elu ja positsiooni kohta rohkem infot.

Skeleti üks leidjatest, arheoloog Philipp Roskoschinski sõnas, et kuna hauapanused puuduvad, siis on kiviajal elanud naise kohta vähem infot, kuid samas oli ta haudakoht tähistatud üksteise kõrvale asetatud kividega, mis viitab hoolivusele. 

Veel on huvitavaks faktiks, et naist ei maetud kogukonna kalmistule, vaid küla lähedale.

Skelett leiti tänu sellele, et arheoloogid tegid uurivaid väljakaevamisi paigas, kuhu rajatakse tuulepark.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles