Ka sõjast räsitud Süüria peab tegelema uue vaenlasega, milleks on kümneid tuhandeid inimesi tapnud koroonaviirus. Muu maailmaga võrreldes on nende olukord veelgi nutusem – napib seepi, vett ja arste.
Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on ligi kümmekond aastat kestnud kodusõja ajal Süüriast põgenenud kuni 70 protsenti meedikutest, kirjutas Financial Times.
Väljaandega rääkinud tervishoiutöötaja Zeinabi, kes palus oma pärisnime mitte avaldada, rääkis, et Damaskuses on meditsiinilisi kaitsevahendeid väga raske leida ja meedikud on juba nädalaid kasutanud kohalikke rätsepate teenuseid, kes õmblevad neile näomaske.
«Arstid on nüüd üldsusega võrdsed,» rääkis Zeinabi Süüria pealinnast telefoni teel antud intervjuus. «Meil pole midagi rohkem, kui on kõigil teistel linnaelanikel.»
Opositsiooni kontrolli all olevas Idlibi linnas, mis asub Damaskusest 300 kilomeetri kaugusel põhjas, tegutseb dr Mohamad Abrash, kelle sõnul jälgib ta meelehärmiga, kuidas inimesed liiguvad endiselt tänavatel ringi ja naudivad relvarahu ega hooli hiilivast koroonaviiruse ohust.
«Meil pole piisavalt tava- ega intensiivraviarste, kes neid raviksid,» ütles lahingutes karastunud üldkirurg, kelle põhitöö on tavaliselt mürsukildude lõhutud kehade kokkulappimine.
Süüria eesliinide eri poolte meedikutena on 58-aastane Abrash ja 50-aastane Zeinab mõlemad üle elanud peaaegu kümme aastat kodusõda, kuid seisavad nüüd silmitsi uut laadi vaenlasega.
6. mai seisuga oli Süürias vaid 44 kinnitatud koroonaviiruse juhtumit ja kolm surma. Kuid kuna inimesi praktiliselt ei testita, siis arvavad paljud, et viirus on palju laiemalt levinud.
«Arvestades mujal toimuvaga on see vaid jäämäe tipp,» ütles ÜRO hädaabi koordinaator Mark Lowcock märtsi lõpus ÜRO julgeolekunõukogule.
Damasklased on juba üle kuu rääkinud piirkonda laastavast kopsupõletikulainest.