Eile õhtul jagati Pariisis Salle Pleyeli kontserdisaalis välja Prantsusmaa filmiakadeemia aastapreemiad ehk Césarid. Prantslaste Oscariteks hüütavate auhindade tänavune jagamine möödus enneolematute skandaalide saatel, mille on põhjustanud režissöör Roman Polanski uus film «Ohvitser ja spioon».
Alates eilsest ka Eesti kinodes jooksev ajalooline draama pälvis tänavu akadeemialt 12 nominatsiooni, sealhulgas olulisimates ehk parima filmi ja parima režissööri kategooriates. Juba aastakümneid seksuaalkuritegude pärast pagenduses elanud ja õigusemõistmise eest eemale hoidva 86-aastase Polanski tunnustamine sedavõrd suurejooneliselt puudutas mitte üsnes naisõiguslasi, kes nominatsioonide väljakuulutamise järel kuni eilse õhtuni kontserdihalli ees väsimatult piketeerisid – viimaks langes lõplik piisk ka filmirahva karikasse, kes nõudsid akadeemia 21-liikmelise nõukogu tagasiastumist (kuhu kuuluvad ka välistegijad, sh Laura Dern, Whoopi Goldberg ja Steven Spielberg).
Et ühispöördumisele kirjutasid alla 400 tähtsat filmitegijat, siis nii ka läks ning vaid päev enne Césarite väljajagamist võttis akadeemia juhataja ajutise rolli ainuisikuliselt üle produtsent Margaret Ménégoz, et gala ikka peetud saaks. Ometi hääletati esitatud nominatsioonide põhjal ning see lisas õli tulle ka eile Canal+ otsesaates. Nimelt on Harvey Weinsteini süüdimõistmise valguses iseäranis palju tähelepanu saanud juhtumit nimetatud #MeToo jõudmist Prantsusmaale, mis on pannud sealse filmitööstuse naisi julgemalt ahistamise vastu häält tõstma.
Teades, mis teda galal ees ootaks, teatas Polanski paari päeva eest, et jätab vaatamata võidutõenäosusele auhindade jagamisele minemata, kuna kardab, et meeleavaldajad «lintšivad» ta ära.
«Me teame suurepäraselt, mismoodi see õhtu läheks [kui ma kohale ilmuksin]. Ma ei soovi seista silmitsi selle omakohtuga, et ebamõistlikud saaksid taaskord vastupanuta võidutseda,» sõnas Polanski oma pöördumises, keeldudes muuhulgas ka intervjuudest.