N, 7.12.2023

Hiina kulgur mõõtis Kuu tagumise poole paksu tolmukihti

Inna-Katrin Hein
Copy
Hiina kukgur Yutu-2 jõudis Kuu tagumisele poolele 2019. aasta jaanuaris
Hiina kukgur Yutu-2 jõudis Kuu tagumisele poolele 2019. aasta jaanuaris Foto: -/AFP/Scanpix

Hiina kuukulgur Yutu-2 (Nefriitjänes-2) jõudis Kuu tagumisele poolele, mida ei ole meie planeedilt näha, 2019. aasta jaanuaris, ja on alates sellest sealset ala uurinud.

Hiina Change 4 Kuu missiooni teadlaste teatel uuris kulgur Kuu pinnast Von Karamani kraatris ja ilmnes, et seda katab 12 meetri paksune tolmukiht, teatab businessinsider.com.

Hiina kulgur Yutu-2 liikumas Kuu tagumisel poolel
Hiina kulgur Yutu-2 liikumas Kuu tagumisel poolel Foto: CHINE NOUVELLE/SIPA /Scanpix

Tolmukihi alla oli kivine pinnas, sellele järgnevad kuni 40 meetri sügavusele jämeda ja peene aine vaheldumisi kihid.

Hiina kulgur on maailmas esimene, mis Kuu tagumist poolt uurib, kasutades selleks pinnast läbivat radarit ja teisi seadmeid.

Kuu tolm, mida nimetatakse ka regoliidiks, on talgisarnane aine, mis tekkis miljardeid aastaid tagasi, kui asteroidid noore Kuuga kokku põrkasid.

Teadlased teadsid varem, et selline aine on Kuu nähtaval poolel, kuid nüüd kinnitasid kulguri uuringud, et seda leidub ka pimedamal poolel.

Hiina kulgur Yutu-2 Kuu tagumisel poolel.
Hiina kulgur Yutu-2 Kuu tagumisel poolel. Foto: CHINE NOUVELLE/SIPA/Scanpix

«Kulguri abiga saame parema ülevaate Kuu sündmustest, mis seda Maale lähimat taevakeha mõjutanud. Eelkõige Maa kaaslase tagumisest poolest, mida Maalt näha ei ole,» sõnasid Hiina teadlased.

Teadlaste sõnul oli Kuu pinnasetolm ohuks USA Kuu missioonidele, kuid on ka tulevikus saadetavatele uurimisaparaatidele ning nüüd seal olevale kulgurile Yutu-2.

Ameeriklannast astronaudi Peggy Whitsoni, kes oli Rahvusvahelises kosmosejaamas kokku 665 päeva, sõnul oli USA 1960.–1970. aastate Apollo Kuu missioonidel sealse pinnasetolmuga suuri probleeme ja sellega on ka tulevikus, kui sinna tahetakse rajada koloonia.

«Kui inimkond tahab tõesti Kuule tagasi minna ja sinna asula rajada, siis tuleb esmalt tegelda tolmuprobleemiga,» teatas Whitson.

Füüsik Brian O’Brian, kes ehitas Apollo 11 missiooni astronautide jaoks regoliiti mõõtva seadme, teatas et Kuu tolm blokeeris päikesepatareid, millel see seade töötas.

Regoliidikihi paksuse mõõtmine aitab tulevikus astronautidel ennetada sellest tekkida võivaid probleeme.

Lisaks pinnase uurimisele pildistab kuukulgur Yutu-2 viljatut maastikku, otsib jääd ning skannib öisel ajal ka kiireid raadiopurskeid. 2019. aastal leidis see kulgur klaasjat ainet, mida märkasid 1972. aastal ka USA astronaudid, kes käisid Kuul. 

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles