E, 25.09.2023

KUULSUSED ARVUSTAVAD ⟩ Kuidas meeldis «Sipsik» Eesti filmiekspertidele ja nende lastele?

Spekter
Facebook
Comments
Filmiasjatundja Toomas Luhats ja teleprodutsent Triin Luhats lastega "Sipsiku" esilinastusel
Filmiasjatundja Toomas Luhats ja teleprodutsent Triin Luhats lastega "Sipsiku" esilinastusel Foto: Eero Vabamägi / Postimees

Kui «Sipsiku» filmi välja tulles hakkas kostma valju kriitikat, siis pärast filmi pidulikku esilinastust vallandus sotsiaalmeedias linalugu ja selle tegijaid kiitev ülevoolavalt positiivse vastukaja laviin.

Kodumaised filmiasjatundjad moodustasid armastatud kaltsunuku toetuseks ühisrinde ning filmi produtsendid kinnitavad ametlikult, et esilinastusel ei leidunud ainsatki last, kellele «Sipsik» poleks meeldinud. Mida siis filmirahvas arvas?

PÖFFi juht Tiina Lokk käis esilinastusel koos lapselapsega, kellele «Sipsik» väga meeldis: «Ta on just aasta vanem kui Anu filmis. Ta naeris, natuke nuttis ja natuke kartis - kõik täiesti normaalsed emotsioonid. Ja mulle meeldis film ka väga - oli mõnus tervik, hoogne ja huvitav. Oli palju soojust, nalja ja headust. Pole üldse lihtne anda edasi ühe raamatu vaimu ja elustada Edgar Valteri käekirja ekraanil, jäädes seejuures iseendaks ja originaalseks. Meile kahele meeldis »Sipsik« väga, meie ümber olnud lastele ja vanematele samuti. Minge vaatama ja tulete natukene parematena kinost välja!» kinnitas Tiina Lokk.

Katrin Tegova tütrega «Sipsiku» esilinastusel
Katrin Tegova tütrega «Sipsiku» esilinastusel Foto: Eero Vabamägi/Postimees

Filmilavastaja Katrin Tegova kirjutas oma Facebooki lehel, et «Sipsik» on väga armas, südamlik ja vaimukas ning et tema tütas kaisutas kinost koju jõudes oma õde eriti õrnalt. Küsimusele, kes ta lemmiktegelane oli, vastas tütar: «Loomulikult Ott Sepp!»

Filmiasjatundja Toomas Luhats käis esilinastusel kogu perega: «2aastane ja 9aastane neiu olid võrdselt vaimustuses ning mina oma täiesti rikutud ja kalestunud vana filmide ja sarjade ostja maitsega ei tundnud kordagi, et mind oleks kuidagi solvatud, minu õigusi riivatud, või et Sipsik oleks mind oma piimakrooksuga rivist välja löönud.  Inimesed, kellel on lapsed, tundsid ära ilmselt paljud situatsioonid igapäevasest menüüst.» Luhats lisas, et «Sipsik» on mahe vaatamine ja julgeb seda soovitada nii lastele kui täiskasvanutele.

Artur Talvik seltskonnaga «Sipsiku» esilinastusel
Artur Talvik seltskonnaga «Sipsiku» esilinastusel Foto: Eero Vabamägi/Postimees

Filmimees Artur Talviku 5aastane tütar ütles isale peale eilset «Sipsiku» esilinastust, et tahab endale ka oma Sipsiku ise meisterdada. «Ühe lastefilmi mõju ei saagi ju parem olla!» lisab Talvik ja kinnitab, et filmitegijana teab kui keeruline ülesanne on teha terviklik täispikk film, mis põhineb lühikestel lugudel: «»Sipsiku« tegijad tulid sellest olukorrast kindlasti auga välja!»

Ajakirja EMA peatoimetaja ja kolme lapse ema Merle Liivak oli esilinastusel samuti koos perega ning ütles, et «Sipsiku» vaatamine oli kui kohtumine parima lapsepõlvesõbraga: «Ootused on laes, sest mälestused temast nõnda soojad ja armsad! Kas »Sipsik« liigutas? Paraku nii, et minul klomp korduvalt kurgus. Eks seda tunnet, et keegi on ustav sõber ja pehme kaisus hoida, vajab nii väike kui ka suur. Ja kui ilus, et meie pisikeste põlvkond saab näha Eesti multifilmi, mis räägib päris asjadest, lihtsalt, kergelt ja selgelt.»

VAATA KA: SUUR GALERII 〉 «Sipsiku» esilinastusele kogunes vahvalt kirev ja lustakas seltskond

Eesti lastekirjanduse üks armastatumaid kangelasi, kaltsunukk Sipsik, sai päris oma filmi, mis on täis muusikat, seiklusi ja tõelisi tundeid. See on lugu väga erilisest ja üliarmsast elusast nukust ning õe ja venna armastusest, mis peab vastu ka kõige suurematele katsumustele. Eno Raua ja Edgar Valteri loodud vahva raamatutegelane, kellega tänaste laste emad-isad on suureks kasvanud, sümboliseerib lapsele omast siirust, uudishimu maailma vastu, vallatut meelt, kõikevõitvat sõprust ja universaalset armastust.

Anu (Elo Mirt Oja) saab 6-aastaseks ja tunneb elust rõõmu – tal on suur vend Mart, kes on tema parim sõber ning kellega koos on imetore mängida. Armastusest oma väikese õe vastu on Mart õmmelnud Anule sünnipäevaks kaltsunuku. Paraku saab nende idüll läbi, kui saabub 1. september ja Mart läheb jälle kooli. Anu peab nüüd oma päevi ilma vennata veetma. Samuti on Mardile tekkinud uued sõbrad ja õe jaoks jääb aina vähem aega. Ühel hetkel, kui Anu tunneb end eriti üksiku ja õnnetuna, ärkab kaltsunukk Sipsik (Ott Sepp) nagu võluväel ellu. Vähemalt Anule tundub nii.

Nüüd on Anul silmi ainult Sipsiku jaoks. Nukuga koosveedetud tegemised haaravad tüdruku kogu tähelepanu ning kõrvale jäävad nii Mart kui ka ema ja isa. Pereliikmete muret Anu pärast märkab Sipsik, kes püüab õde-venda kokku viia. Ta mõtleb välja seikluse, mis peaks lapsi ühendama. Paraku tekib sellest vaid uus tüli. Nüüd peab Sipsik ennast tekkinud olukorras peasüüdlaseks ning teeb raske otsuse – ta läheb nende juurest ära, et tüdruk taas perekonnaga liita. Sipsiku kadumine murrab aga Anu südame.

Kui Mart avastab, et tema väike õde on valmis oma nuku leidmiseks tulest ja veest läbi minema, otsustab ta kõiki reegleid eirates Anu aidata. Koos asuvad õde ja vend Sipsikut otsima. Nii lapsed kui ka Sipsik satuvad ses suures seikluses mitmesse keerulisse olukorda ning kohtuvad igasugu isevärki tegelastega. 

Eno Raua legendaarse lasteraamatu alusel kirjutasid stsenaariumi Karsten Kiilerich ja Aina Järvine, dialoogide autor on Mihkel Raud ning produtsendid Kristel Tõldsepp ja Anders Mastrup. Heliloojad ja filmilaulude autorid on Ewert Sundja ja Liina Sumera.

Sipsiku toob suurele ekraanile mõned aastad tagasi animafilmiga «Suur maalritöö» palju publiku tähelepanu ja avalikkuse kiitust pälvinud rahvusvaheliselt tegutsev Eesti animastuudio A Film.

Eesti vaatajate jaoks annavad peategelastele oma hääle Ott Sepp (Sipsik), Elo Mirt Oja (Anu), Hugo Malmsten (Mart), Hilje Murel (ema), Ago Anderson (isa), Helene Vannari (vanaema). Kõrvalosades teevad kaasa Eliise Mööl (Kaara), Tobias Turk (Mattias), Merle Palmiste (Kuu), Nikolai Bentsler (taksojuht), Merle Palmiste (naine taksos), Piret Krumm (Kristel Amelia), Jan Uuspõld (rotipoiss), Piret Krumm (rotitüdruk), Hilje Murel (rotiema), Ago Anderson (rotiisa), Ralf Samuel Arulepp (väike poiss), Elisabet Reinsalu (Siutsu), Peeter Oja (Mõmmi).

Apollo Kinodes alates 21. veebruarist 2020.

Vaata seansside aegu ja osta pilet siit.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles