VIDEO ⟩ Koroonaviiruse epitsentris Wuhanis jäi sellest haigusest kirjutav ajakirjanik kadunuks

Inna-Katrin Hein
Copy
Kaitserõivastes arst uurimas Wuhanis Caidiani linnaosas asuvas haiglas koroonaviirusesse nakatunute seisundit
Kaitserõivastes arst uurimas Wuhanis Caidiani linnaosas asuvas haiglas koroonaviirusesse nakatunute seisundit Foto: China Daily/Reuters/Scanpix

Uuest koroonaviirusest selle tekkekohas Hubei provintsis Wuhanis kirjutav Hiina ajakirjanik ja inimõiguste advokaat Chen Qiushi kadus möödunud neljapäeval 6. veebruaril.

Qiushi kadus samal päeval, mil suri 34-aastane silmaarst Li Wenliang, kes hoiatas kolleege ja lähedasi SARSi-sarnase viiruse eest, teatab theguardian.com. 

Hiina võimud arrteerisid Li, keda süüdistati paanika külvamises ning ta pidi allkirjastama dokumendi, et võtab oma sõnad tagasi.

Hiljem selgus, et ta sai oma ühelt patseindilt koroonaviiruse, ta pandi Wuhani keskhaiglasse, kus ta 6. veebruaril suri.

Koroonaviiruse vilepuhuja, silmaarst Li Wenliangi mälestamine Wuhani keskhaiglas
Koroonaviiruse vilepuhuja, silmaarst Li Wenliangi mälestamine Wuhani keskhaiglas Foto: TYRONE SIU/REUTERS/Scanpix

Chen, kes oli Wuhanis alates 23. jaanuarist, külastas möödunud neljapäeval Wuhani keskhaiglat, kus Li ravil oli ja suri ning pärast seda ei ole ta pere ega sõbrad enam temaga kontakti saanud.

Ajakirjaniku ema arvates pandi ta poeg sunniviisiliselt karantiini, kuid tal puuduvad selle kohta andmed.

«Olen Chen Qiushi ema. Palun kõiki, kes teavad midagi minu poja kohta, eelkõige need, kes on Wuhanis, andke mulle teada, mis temaga juhtus,» teatas ema videos, mille ta postitas Cheni Twitteri kontole.

Hiinlasi ärritas, et võimud üritasid varjata koroonaviiruse vilepuhuja, arst Li Wenliangi surma. Nüüd ärritab neid Cheni kadumine.

Chenil on Twitteris üle 200 000 ja Youtube’i kanalis üle 400 000 jälgija. Ta postitas kuni 6. veebruarini regulaarselt teateid Wuhanis toimuva kohta. Ta külastas Wuhani haiglaid, rääkis seal arstide ja patsientidega.

Nii nagu Li, hoidis ka Chen avalikkust koroonaviiruse leviku ja inimeste haigestumisega kursis.

Cheni sotsiaalmeedias kaitsvate inimeste arvates panid võimud ta suu kinni, kuna ta võis jõuda jälile, et nakatunuid ja surnuid on ametlikult teatatust rohkem.

Hiina sotsiaalmeediplatvormist Weibo on kustutatud mitmed Cheni toetavad ja kaitsvad kommentaarid.

«Chen Qiushist ei tohi saada järgmine Li Wenliang! Hiina võimud peavad lubama kodanikel rääkida. Maailm ei vaja superkangelasi, vaid tavalisi inimesi, kes enda ja teiste eest seisavad,» kirjutas üks sotsiaalmeedia kasutaja.

Veel üks hiinlane teatas viitega Hongkongi režissööri Stephen Chow  ühele filmile, et võimud võivad ta tappa, kuid kohe tekib kümme temasugust asemele.

Veel lisati, et aidata tuleb omasuguseid, kellele võimud selja keeravad.

Üks Cheni sõber, kes soovis jääda anonüümseks, teatas Twitteris, et ta muretseb Cheni pärast, nii ta turvalisuse kui tervise pärast.

Chen kandis haiglaid külastades ja sealsest olukorrast teatades vaid näomaski ja prille, mitte täis kaitsevarustust.

Cheni poolt 30. jaanuaril Twitterisse postitatud videol on näha Wuhani ühte haiglat, kuhu koroonaviirusesse nakatunud ära ei mahu, vaid nad on koridorides, oodates võimalust pääseda haiglavoodisse.

Veel on videol näha, kuidas naine hoiab kinni surnud mehest, kes on ratastoolis ja mitte ükski arst ei tegele nendega.

«Ma kardan. Näen enda ümber vaid haigust ja teatan sellest, kuid Hiina võimud võivad minu suu kinni panna. Niikaua, kui ma elus olen, räägin sellest,  mida näen. Ma ei karda surma. Miks ma peaksin kartma kommunistlikku parteid?» kirjutas Chen enne kadumist Twitteris.

Uue koroonaviiruse puhang algas möödunud aasta detsembris Hiinas Hubei provintsis Wuhanis. Nüüd on surnuid ligi 1000 ja nakatunuid üle 40 000

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles