L, 2.12.2023

KÕIK MÜÜGIKS ⟩ Video: Hispaanias tühjendasid vargad linnale kuuluvaid prügikaste papist ja paberist

Hetlin Villak-Niinepuu
Facebook
Comments
Hispaania politsei tabas kurjategijad, kes varastasid prügi ja müüsid seda edasi Aasiasse.
Hispaania politsei tabas kurjategijad, kes varastasid prügi ja müüsid seda edasi Aasiasse. Foto: Kuvatõmmis Europoli lehelt

Madridis vahistatud kuritegelik rühmitus varastas jäätmeid ja vedas neid Kagu-Aasiasse. Oma tegevusega tekitas grupeering Madridi omavalitsusele kahju umbes 16 miljonit eurot.

Koostöös Hispaania politseiga vahistati hiljuti kuritegeliku grupeeringu liikmed, keda kahtlustatakse keskkonnakuritegudes ja rahapesus, teatas Europol.

42 prügivargustega seotud inimest olid seotud Madridis asuva ettevõttega, mis oli spetsialiseerunud jäätmekäitlusele. Arreteeritud inimesest kolm olid Hispaania kodanikud ja enamik teisi olid Rumeenia päritolu.

Ettevõte korraldas Madridis alates 2015. aastast paberi ja papi ebaseaduslikku kogumist. Enamasti varastati munitsipaalprügikastidest.

Vargad käisid prügi prügikastidest varastamas.
Vargad käisid prügi prügikastidest varastamas. Foto: Kuvatõmmis Europoli lehelt

Varastatud paber ja papp segati kokku seaduslikult kogutud jäätmetega, enne kui see toimetati Kagu-Aasiasse, peamiselt Hiinasse, Indiasse, Indoneesiasse ja Lõuna-Koreasse. Sellega rikuti aga normatiivset raamistikku.  

Taaskasutatav paber ja papp müüdi ringlussevõtuettevõtetesse, kus muudetakse tagasi tooraineks. Kasu sellest sai aga kuritegelik grupeering, mitte Madridi linnavalitsus. 

Politsei avaldatud piltidelt on näha kahtlustatavat, kelle jalad ripuvad munitsipaalprügikastist välja, kui ta üritab pappi ja paberit varastada.

Politsei allikas ütles ajalehele El Pais, et jõugu liikmed käisid mõnikord lausa kaks korda päevas kõige «mahlasemates» piirkondades paberi- ja papijahil.

Selle väga hästi struktureeritud kuritegeliku võrgustiku uurimisel leiti 9 300 tonni paberit väärtusega 2,3 miljonit eurot. Lisaks avastati ka 278 ebaseaduslikku saadetist 67 000 tonni jäätmetega 10 miljoni euro väärtuses.

Enne vahistamist jälgiti kurjategijaid ja koguti tõendeid nende tegevuse kohta.
Enne vahistamist jälgiti kurjategijaid ja koguti tõendeid nende tegevuse kohta. Foto: Kuvatõmmis Europoli lehelt

Hispaania ametivõimud konfiskeerisid vahistamispäeval 11 veoautot, mida kurjategijad kasutasid munitsipaalkonteineritest jäätmete varguseks. Sellega kahjustas grupeering avalikku vara. 

Operatsiooni tulemusel vahistati 42 isikut, keda kahtlustatakse kuritegeliku võrgustiku kuulumises.

Kokku vahistati 42 kurjategijat.
Kokku vahistati 42 kurjategijat. Foto: Kuvatõmmis Europoli lehelt

EL-i määrus kehtestab range korra jäätmeveoks ühest liikmesriigist teise ja riikidesse väljaspool ELi. 

Selliste saadetiste järelevalve ja kontroll tagavad keskkonna säilimise.

Europol hõlbustas teabevahetust kaasatud riiklike asutuste vahel. Europoli eksperdid võrdlesid operatiivteavet ka Europoli andmebaasidega ja osutasid Hispaania ametivõimudele analüütilist tuge.

Organiseeritud kuritegevus on seotud jäätmehooldustööstusega paljudes Euroopa riikides, eriti Itaalias.

 2015. aasta Euroopa Liidu aruandes öeldi, et Itaalias on organiseeritud kuritegevusel oluline roll jäätmekäitlustööstuses, eriti ebaseadusliku prügi ladestamise ja ohtlike jäätmete rahvusvahelise ebaseadusliku kaubitsemise valdkonnas.

Vargakindlad prügikastid

2016. aastal katsetas Madridi linnapea Manuela Carmena linnas uusi sukeldusmisvastaseid prügikaste, et takistada inimestel varastada taaskasutuskonteineritesse ladustatud materjale.

Hispaania päevalehe El Mundo andmetel viidi Madridi linnavalitsuse hinnangul 47 protsenti kogu prügikastidesse paigutatud materjalist ebaseaduslikult ära.

Sukeldumisvastastel prügikastidel olid avad pikemad ja kitsamad, et varastel oleks keerulisem nendest prügi õngitseda. 

Hispaanias vahistatud kurjategijad varastasid pappi ja paberit enamasti munitsipaalprügikastidest.
Hispaanias vahistatud kurjategijad varastasid pappi ja paberit enamasti munitsipaalprügikastidest. Foto: Kuvatõmmis Europoli lehelt

Mure varastatava prügi ja eriti just taaskasutatava paberi ja papi osas kerkis Madridis esile pärast eelmist majanduskriisi, sest inimesed hakkasid järjest rohkem nägema vaeva sellega, kuidas ots otsaga kokku tulla ja leiutasid erinevaid viise lisaraha teenimiseks. 

Kui 2009. aastal visati Madridi prügikastidesse üle 78 000 tonni paberit ja pappi, siis 2015. aastaks oli see arv langenud 63 protsenti, ulatudes 28 000 tonnini.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles