Seadus ütleb aga, et raiet võib teha lausa 50 meetri kaugusel linnu elupaigast. «Reeglid on liiga pehmed. Jah, metsamajandajale on need igati soodsad, aga ei taga ohus olevate liikide säilimist,» tõdes Kose.
Uue pesa ümber keerelnud ja lõpuks raie peatanud lugu sai aga alguse 19. jaanuaril, kui Kose sõnul anti info ka keskkonnaametisse edasi.
Keskkonnaregistrisse sai üles info 22. jaanuaril. Raieteatised olid väidevatalt keskkonnaametile esitatud ja kinnitatud 14. ja 15. jaanuaril.
«Raie oli keskkonnaametis kooskõlastatud tingimusteta, ehk siis info kanakullist polnud jõudnud edasi. Varasem raieteatis, mille alusel oli tänaseks metsa maha võetud oli kooskõlastatud kanakulli ja laanerähni elupaikades, teatavate raietööde soovitustega, ent mis metsalinnustiku ekspertide hinnangul ei aita vanametsa liikide säilimist,» rääkis Kose.
Maha raiutud lank asub kahe pesa vahel ja häiris pesistust alustavat kanakulli sõltumata, millise pesa ta oleks pesitsemiseks valinud.
Teadlikult ei tohi siiski lindude pesapaikasid kahjustada ja see oli ka põhjus miks täna hommikul raie peatati.
«Lähipiirkonnas igal pool on raie praeguseks peatatud. Nüüd peame hakkama kaaluma, kuidas metsast välja saada neid puid, mis on juba langetatud,» seletas Kohv Elu24-le. Üks siht on metsas küll olemas, kust oleks hea puid välja saada, aga kuna see on suure tõenäosusega kanakulli pesapaigale liiga lähedal, siis tuleb hakata otsima teisi alternatiive.
Tänavune soe talv tähendab Kose sõnul ka seda, et lind valmistub pesapunumiseks. «Pesitsuaeg on juba pihta hakanud,» kinnitas ta.