Aktivist: Iraan lasi Ukraina lennuki tahtlikult alla

Lennuki rusud Teheranis.

FOTO: AP/Scanpix

Iraani dissidendi sõnul võis Iraan Ukraina lennuki tahtlikult alla tulistada, sest traagilise lõpu leidnud lennult võeti viimasel hetkel maha kunagise riigipea Homeini lapselapselaps ja veel mõned inimesed.

Iraani naisdissident Shabnam Hamseda sõnul on tõenäoline, et riigi valitsus korraldas lennu PS752 allalaskmise siiski tahtlikult. Ta põhjendab väidet sellega, et lennult eemaldati viimasel hetkel ajatolla Homeini lapselaps Naeima Taheri ja veel neli inimest.

Oletust jagas Twitteris oluline Ukraina kodanikuaktivismi ja poliitikaasjatundja Michael MacKay. Hamseda selgitas, et Ukraina salateenistused avastasid eelmise aasta lõpus riigis tegutseva Iraani päritolu rakukese.

See ehitas väidetavalt üles võrgustikku keelatud relvamüügiks kolmandatesse riikidesse, näiteks Iraani. Samuti tegutses Ukrainas Kanada topeltkodakondsusega inimene, kes tegi lobi Teherani-Kiievi-Toronto lendude avamise nimel.

Kinnimätsimine elude hinnaga?

Nooruses Irani režiimi vanglas olnud Hamseda väidab, et riik üritab iga hinna eest rahapesu ja terrorismi levitamise võrgustiku jälgi kinni mätsida. Ka Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski peamine abi Andrii Jermak on sarnast kahtlust väljendanud.

«Kuigi Iraan väitis, et õnnetus oli traagilise valearvestuse tulemus, peame ikkagi kindlaks tegema, kas see oli tahtlik või kogemata,» vahendas Kiyv Post Jermaki sõnu. Ukraina uurijad olid Iraanis kohapeal, et kahtlusi kinnitada või ümber lükata.

Lend PS752 lasti alla 8. jaanuaril Teheranis. Iraani kinnitusel oli tegemist õhutõrje valearvestusega pingelises olukorras. Hukkusid kõik lennuki pardal olnud 176 inimest.