TREILER ⟩ Toorelt tõetruus «Maffiareeturis» sunnib üks mees Sitsiilia maffia põlvili

Spekter
Copy
«Maffiareetur»
«Maffiareetur» Foto: IMDB

Itaalia vanameister Marco Bellocchio toob tänasest Eestigi kinoekraanidele tõestisündinud loo «Maffiareetur», mis räägib mafiooso Tommaso Buscettast, kes andis 1980. aastatel tunnistusi oma Cosa Nostra kolleegide vastu ja andis tõuke ühele suurimale maffiaprotsessile Itaalia ajaloos.

1980ndate aastate algus. Sitsiilia maffiabosside seas käib sõda heroiiniäri üle. Kõrgel positsioonil Tommaso Buscetta otsustab tagasi tõmbuda ja põgeneb Brasiiliasse. Ometi ei saa ta kõrvale jääda kodukohas toimuvast arveteklaarimisest, mille ohvriks langevad ta vend ja pojad. Ta teab, et isegi Palermost eemal olles pole ta kättemaksu eest kaitstud. Kui Brasiilia politsei Buscetta kinni võtab ja Itaaliale välja annab, teeb mees maffiat raputava otsuse: ta võtab ühendust kohtunikuga ning murrab Cosa Nostrale antud eluaegset vaikimisvannet.

«Minu jaoks oli filmi tehes väga oluline mitte muuta maffia ja tema liikmete käitumist müütiliseks,» kommenteeris režissöör loo peategelasi. «Buscetta panus ei olnud ainult maffiategelaste kuritegude paljastamises, vaid kohtunik Giovanni Falcone aitamises Cosa Nostra infrastruktuuri mõistmisel. See aitas kohtunikul organisatsiooni tükkhaaval lahti võtta ja hävitada.»

Tommaso Buscetta (Euroopa parima näitleja auhinnale kandideerinud Pierfrancesco Favino) oli karismaatiline ning vastuoluline mees. Pärast Sitsiiliast lahkumist perega Brasiilias elades jahtisid teda lisaks maffiale ka Itaalia, USA ja Brasiilia võimud seoste tõttu narkokaubandusega. Itaaliale välja antuna pöördus Buscetta endise tööandja vastu, sest Sitsiilia kurikuulus maffiapealik Toto Riina oli tellinud mitmete tema sugulaste tapmise. Kohtunik Falcone poolt läbi viidud ülekuulamisel antud tunnistused viisid Itaalia ajaloo suurima maffiaprotsessini, mis toimus aastatel 1986-1992 Palermo vanglas. «Maffiareetur» taastab detailitäpselt mastaapse kohtuprotsessi kohati naeruväärseks muutunud jagelused ja süüdistatavate uskumatud käitumismallid.

Maffiast on vändatud väga palju filme, neist mitmed kuuluvad filmiajaloo tippude hulka, kuid harva jõuab ekraanile selle kriminaalse maailma tõeline ilustamata pale. Mitmed kriitikud on «Maffiareeturit» ülistanud järjekordset tapmist tähistavate maffiategelaste glamuurivaba näitamise eest, kuid selles filmis ei leia teki alt hobuse pead ega aegluubis esitatud tapatalge kiriku trepil. «Maffiareetur» paljastab Cosa Nostra veelgi vägivaldsema palge.

Põnev krimifilm «Maffiareetur» (Il traditore, Itaalia-Prantsusmaa-Brasiilia 2019) kandideeris Cannes'is Kuldsele palmioksale ning Euroopa Filmiakadeemia auhindadele parima film, režissööri, stsenaariumi ning näitleja kategoorias. Samuti esindas film Itaaliat parima rahvusvahelise filmi Oscari-rallis. 

Kinodes alates 3. jaanuarist 2020.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles