P, 28.05.2023

Viis aastat haiglas ⟩ Moskva rikkurite vangistatud tütar teab vaid raamatutest, et kassid ja koerad on olemas

Inna-Katrin Hein
Facebook Twitter
Comments
Moskva Ema ja lapse erahaigla, kus viieaastane tüdruk on olnud kogu oma elu
Moskva Ema ja lapse erahaigla, kus viieaastane tüdruk on olnud kogu oma elu Foto: Mikhail Japaridze/TASS/Scanpix

Venemaa pealinna Moskva Sevastopoli avenüü Ema ja lapse erahaiglas on viieaastane tüdruk, kes on olnud seal sünnist saadik, sest ta ema arvates põeb laps rasket surmaga lõppevat haigust.

Kuna see laps on terve oma elu olnud haiglas vangis, siis ta ei tea, milline on elu välismaailmas, kirjutab meduza.io.

Tüdruk on õppinud raamatute abil, et on olemas kassid, koerad, muru, puud, meri ja isegi metroo, kuid ta ei ole neid oma silmaga näinud. Ta on pääsenud vaid mõnel korral  haigla hoovi.

Tüdruku vanemad panid lapse kohe pärast sündi haiglasse, et ta oleks pidevalt arstide silma all. Tal on ka lapsehoidjad, kes temaga päevasel ajal tegelevad.

Moskva Ema ja lapse haigla sünnitusarst-günekoloogi Mark Kurtseri sõnul sündis tüdruk 2014. aasta märtsis. Enne tütre sündi olid Tatjana Maksimova ja Juri Zinikini peres kolm poega, kes sündisid 2003, 2008 ja 2011.

Moskvas asuv Ema ja lapse erahaigla, kus viieaastane tüdruk on olnud kogu oma elu.
Moskvas asuv Ema ja lapse erahaigla, kus viieaastane tüdruk on olnud kogu oma elu. Foto: Mikhail Japaridze//TASS/Scanpix

Zinikin mõisteti 2014. aastal rahapesu ja maksupettuse eest vangi ning tal oli varasemast veel äripettusi. Mees pääses üsna kerge karistusega ja pere on jõukas.

Pere sõprade teatel koolitavad vanemad kolme poega kodus ja pojad ei ole iialgi koolis käinud, vaid neil on koduõpetajad.

Poisid elavad vanemate range kontrolli all ja neil ei ole just palju sõpru.

«Nii Tatjana kui Juri arvavad, et nende lapsed võivad kergelt haigestuda ja selle tõttu hoiavad nad lapsi välismaailmast eemal. Ema on meditsiinisõltlane, ta arvab, et kui tervist pidevalt ei kontrolli, siis võib saada mingi väga raske haiguse ja surra. Terve pere laseb end aastas mitu korda arstidel kontrollida,» sõnasid lähedased.

Pere käib sageli palvetamas Pokrovski Stavropegiali õigeusukloostris, kus on Moskva jumalaema säilmed. Lisaks annetavad nad kloostrile suuri summasid, et pühakud neid haiguste eest kaitseks. Tatjana Maksimova ilmub kloostrisse tumedates lihtsates riietes ja on väga alandlik.

Tatjana Maksimova on veendunud, et kui ta tütar 2014. aasta märtsis 23. rasedusnädalal enneaegsena sündis, siis läks sünnitusel midagi valesti. Haigla andmetel sündis laps 26. rasedusnädalal. Ta oli küll väike, kuid ta jäi elama ja kosus hästi, kuid vanemad arvasid, et ta võib surra.

Enneaegsed lapsed on tavaliselt haiglas inkubaatoris paar kuud, kuid kui arstid näevad, et nende organism töötab korralikult ja neil ei ole terviseprobleeme, võidakse nad ka varem koju lubada.

Sünnitusarstide sõnul oli 2014. aasta märtsis sündinud tüdruk alakaaluline ja talle tuli teha pärast sündi operatsioon, kuid juba juuniks oli ta piisavalt kosunud, et ta saadi koju viia.

Ema Tatjana viiski esialgu lapse koju, kuid tõi siis haiglasse tagasi, kuna laps oli ootamatult lakanud hingamast. Arstid vaatasid lapse üle ja teatasid, et imikute apnoe on tavaline ja selle tõttu ei ole vaja veel haiglasse tulla.  

Pere jättis tütre haiglasse ja maksis ta ravimise eest suurt tasu, kuna tegemist on erahaiglaga. Ema sõnas arstidele, et ta tütar on haige ja arvatavasti ta sureb. Lõpuks arvas kogu pere sama.

«Tatjana oli veendunud, et ta tütar sureb. Kui juba ema arvab nii, siis miks teised pereliikmed ei peaks nii arvama? Tatjana sõnul peab ta oma vaenlasteks kõiki, kes ütlevad, et ta tütar on terve. Ema arvates puudub ta tütrel osa ajust, kuna ta sündis enneaegsena,» sõnas anonüümseks jääda soovinud sugulane.

Moskva Ema ja lapse erahaigla, kus viieaastane tüdruk on olnud kogu oma elu.
Moskva Ema ja lapse erahaigla, kus viieaastane tüdruk on olnud kogu oma elu. Foto: Mikhail Japaridze/Mikhail Japaridze/TASS/Scanpix

Pere ja arstide kokkuleppel on tüdruk kogu oma senise elu olnud haiglas. Pere maksis ta eest erahaiglale 1 miljon rubla (14 000 eurot) kuus. Lisaks maksid nad tütre eest hoolitsenud lapsehoidjatele.

Pere arvates on haige tüdruku saatus jumala kätes, kuid arstid peavad last hästi arenenuks ja terveks.

Lapsehoidjate teatel käis ema tütart haiglas vaatamas igas kuus ühel korral ja visiit kestis 2–5 minutit, sest ema arvas, et ta tütar sureb kohe ja ta ei soovinud seda näha. 

Alates 2017. aastast ei ole ema tütart enam vaatamas käinud, ta eest hoolitsevad jätkuvalt lapsehoidjad ja meditsiinipersonal.

Haigla esindajate teatel on nad saanud tagasisidet, et vanemate arvates on tütrel Downi sündroom, tal puudub osa ajust ja neerudest ning tal on palju haigusi. Arstide sõnul ei oleks laps elus, kui tal need organid puuduksid, kuid vanemad ei usu seda.

Tüdruku vanavanemad tahaks tüdruku viia haiglast välja jalutama, kuid kuna ema ei ole luba andnud, siis ei tohi haigla seda lubada.

Peres on selle tõttu olnud tülisid, kuna vanavanemate arvates on tüdruk hea tervise juures ja normaalne laps.

Lapse ema Tatjana Maksimova palkas advokaat Olga Lukmanova, et tema abil teised pereliikmed tütrest eemal ja tütar haiglas hoida. 

«Tatjana kinnitusel on tütar väga haige ja selle tõttu ei tohi haiglast väljuda. Ta peab olema seal, et kui temaga midagi juhtub, saavad arstid teda kohe aidata,» teatas advokaat.

Haigla juhid ja sünnitusarstid pakkusid, et paigaldavad vajalikud meditsiiniaparaadid ja valvearstid pere koju, et tütar oleks 24 tundi meditsiinilise järelevalve all, kuid pere keeldus sellest.

Oma viie eluaasta jooksul on tüdruk elanud Moskva Ema ja lapse haigla kolmes osakonnas. Kui ta saab kuueaastaeks, siis viiakse ta suurte laste osakonda. See viimine on teoreetiline, sest dokumentide kohaselt peab ta ikka olema intensiivravi osakonnas.

Haigla teatel maksis pere lapse haiglas viibimise eest ja neil ei olnud seaduslikku alust sundida perel last koju viia, kuid 21. märtsil 2019 lõpetas haigla ühepoolselt lepingu, sest nende silmis oli laps terve.

Arstide teatel ei ole vanemad tütart ära viinud ja nüüd peavad nad ise lapse eest hoolitsema.

Viieaastane tüdruk on elanud kogu oma elu Moskva Ema ja lapse erahaiglas.
Viieaastane tüdruk on elanud kogu oma elu Moskva Ema ja lapse erahaiglas. Foto: Mikhail Japaridze/Mikhail Japaridze/TASS/Scanpix

Moskva lastekaitsjad said 2019 suvel tüdruku vanavanematelt teada, et nende lapselaps on terve, kuid ema ja isa käsul hoitakse tead haiglas. Lastekaitsjad on üritanud selle tüdruku juhtumit lahendada, et ta saaks normaalse lapsepõlve, kuid neil ei ole õnnestunud vanematega kontakti saada. Lõpuks pöördusid nad prokuratuuri poole, et uuritaks, miks terve laps on elanud 5 aastat haiglas.

Lasteõiguse spetsialistide ja advokaatide sõnul on tegemist vanemate hoolimatusega ja soovimatusega last ise kasvatada ning selle eest saaks nad kohtusse kaevata.

Prokuratuuri käsul tegid Ema ja lapse haigla arstid tüdrukule arstliku kontrolli. Teda uurisid paljud spetsialistid, kaasa arvatud lastearstid, psühholoogid ja psühhiaatrid.

Lastearst Natalja Belova sõnul on tüdruk terve, välja arvatud see, et ta kannab prille.

«Tüdruk on täiesti terve, ta ei pea olema haiglas. Arstide konsiilium vaatas ta üle ja ei leidnud tal haigusi. Seega peaks ta haiglast välja kirjutatama, kuid kuna ta vanemad peavad teda haigeks, siis on ta seni haiglas edasi olnud,» teatas lastearst.

Ta lisas, et viieaastane tüdruk on terve oma elu olnud heades kätes, kuid vangistuses.

Tüdruku ema Tatjana Maksimova arvates valetab haigla ta lapse tervisliku seisundi kohta ja ta on veendunud, et lapsel on haigus, mis võib talt elu võtta.

Psühholoog Inna Pašenko sõnul on viieaastasel tüdrukul juba märke, mis näitavad, et ta on kaua aega olnud keskkonnas, mis on ta arengut takistav.

«Laps tunneb vaid haiglat ja mitte seda, milline on elu väljapool. Ta ei ole kasvanud perekonnas, kus oleks nii ema kui isa eeskuju. Selle tõttu elab ta suurema osa ajast oma sisemaailmas, kuid ta on terve laps ja kui ta pääseks haiglast välja, siis ta areng oleks väga kiire,» lisas psühholoog.

Pere teatel üritavad haigla töötajad ja lastekaitsjad nende ellu sekkuda ning nende haigest tütrest vabaneda, suunates vastutuse neile, kuid kodus võib ta surra. 

Vanemad ei ole tahtnud vanemlikest õigustest loobuda ja tütart adopteerimiseks anda, kuna nende arvates on nad lapse eest hästi hoolitsenud ja ta haiglaarved tasunud.

2019. aasta augustis ilmnes, et haiglas oleva tüdruku ema on raskelt haige ning oktoobri lõpus tehti talle operatsioon.

Sugulased ja sõbrad tahtsid tüdrukut aidata, kuid kuna neil ei ole ema luba, siis nad ei ole seda saanud teha ning laps on seni haiglas.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles