R, 29.09.2023

Austraalia politseinikud alandasid noori: 15-aastasel poisil kästi püksid maha võtta

Hetlin Villak-Niinepuu
Facebook
Comments
Austraalia politsei. Pilt on illustreeriv. Pildil olevad politseinikud ei ole sündmustega seotud.
Austraalia politsei. Pilt on illustreeriv. Pildil olevad politseinikud ei ole sündmustega seotud. Foto: Reuters / Scanpix

Austraalia politsei käskis Sydneys toimunud noorte muusikafestivalile tulnud mitmel noorel läbiotsimise käigus oma suguelundid paljastada. 

Veebruaris toimus Austraalias Sydney olümpiapargis noorte muusikafestival Lost City, mille käigus otsiti ebaseaduslikult läbi 25 alaealist. Seoses juhtunuga algatati uurimine, mis keskendub peamiselt kolmele teismelisele poisile, kes pidid politsei ees oma suguelundid paljastama, vahendas ABC News. 

Peamiselt 13-17-aastastele mõeldud Lost City muusikafestivalile tulnud noored otsiti läbi ebaseaduslikult ilma nende vanemate juuresolekuta või nõusolekuta. 

New South Wales'i korrakaitsekomisjon (LECC) alustas juhtumiga seoses sel nädalal viis päeva kestva istungi.

Kaitsja abi Peggy Dwyer ütles kohtuistungil, et festivalil läbi otsitud 30 noorest olid vaid viiel läbiotsimise ajal kohal ka vanemad. Seadusest lähtuvalt ei tohi alaealist aga ilma vanema juuresolekuta läbi otsida. 

Kohtuistungil keskendutakse 15-aastase, 16-aastase ja 17-aastase poisi juhtumile, kes pidid festivalil toimunud läbiotsimise käigus end alasti võtma. 

Ühelgi poistest ei olnud sel ajal kohal vanemat, eestkostjat ega tugiisikut ning samuti ei leitud nende juurest narkootikume.

Ühel juhul tuli kohtuistungil GENC13 nime kandval 15-aastasel poisil läbiotsimisel end riidest lahti võtta, sest narkokoer viibis poisi lähedal.

GENC13 ütles intervjuus, et politseiametnik palus tal püksid alla tõmmata.

Abikaitsja Dwyeri sõnul suunas ametnik poissi. «Hoia oma riista, tõsta oma munandid üles ja näita mulle oma lõusta,» tsiteeris Dwyer poisile antud korraldusi. 

Lisaks eraldati poiss temaga koos festivalil olnud vanemast vennast ja viidi turvaalale. Seal otsis politsei ilma loata läbi ka noormehe rahakoti ja telefoni ning luges sõnumeid. 

Dwyeri sõnul oli poisil läbiotsimise ajal külm ja ta kardab pärast toimunut politsei läheduses viibida. 

Teisel juhul rääkis GEN15C-ks nimetatud nooruk, et teda läbi otsinud ametnik ei kandnud kindaid.

Poisi sõnul puudutas ametnik läbiotsimise käigus tema munandeid ja hõõrus tagumikku. 

«Samal ajal pistis meessoost läbiotsija käed GEN15C aluspesu sisse ja katsus tema munandeid,» rääkis Dwyer.

Pärast seda liikus läbiotsija väidetavalt narkootikumide leidmiseks GEN15C selja taha, pani mõlemad käed noormehe lühikestesse pükstesse ja katsus ringjate liigutustega tema tuharaid. 

Kohtuistungil ütlusi andnud New South Wales'i politseiülema sõnul oli festivalile appi palutud kaks riikliku hädaabiteenistuse töötajat, kes viibisid osade läbiotsimiste juures. 

Nemad pidid läbiotsimiste juures viibima, kui noorte vanemad või eestkostjad puudusid põhjusel, et lapsed ei soovinud ise oma vanemaid läbiotsimise juurde. 

Varasemad ebaseaduslikud läbiotsimised 

Taolised ebaseaduslikud alaealiste läbiotsimised ei ole Austraalias aga esimest korda probleemiks. 

2018. aastal pidi Byron Bays toimunud Splendour in the Grass festivalil üks teismeline tüdruk läbiotsimise käigus endal riided seljast võtma ja politsei ees kükitama, kirjutas ABC News

16-aastane tüdruk rääkis kuidas järjekorras seistes lähenes talle politseikoer, kes teda nuusutas. Seejärel ütles politseinik neiule: «Pange oma käed sinna, kus ma neid näen ja ärge proovige midagi haarata.».

Noor neiu rääkis hiljem korrakaitsekomisjonile, et talle anti teada, et tema juurest otsitakse narkootikume. 

«Ma olin tõesti hirmul, kuna mul polnud mingeid narkootikume ja olin täiesti üksi,» ütles neiu avalduses.

Tal kästi minna telgi nurka, kus naispolitseinik tõmbas kätte paari kummikindaid.

Ametnik käskis naisel kõigepealt seljast võtta teksajaki ja -püksid ning seejärel selle all olnud pitskostüümi. 

«Sel hetkel sain aru, et pean end alasti võtma,» rääkis neiu. «Ma ei suutnud uskuda, et see juhtub minuga. Ma ei suutnud nutmist lõpetada. Mind alandati täielikult.»

Neiu rääkis, kuidas politseinik käskis tal kükitada ning kükitas seejärel samuti ning vaatles naise intiimseid kehaosi. 

Läbiotsimise käigus ei leitud neiu juurest midagi.

«Ma tunnen, et ei saa enam politseid usaldada,» sõnas tüdruk. 

Uurimise käigus selgus, et sel samal festivalil tehti 143 inimesele täielik läbiotsimine, neist seitse olid alaealised. Narkootikume leiti kõigest 8,4 protsendil läbiotsitutest.

2018. aastal toimunud Splendour in the Grass festivaliga seoses on Austraalia kohtus arutlusel veel ka teine juhtum, kus politsei vanemohvitser viis kahe päeva jooksul läbi 19 läbiotsimist, mille käigus pidid inimesed end alasti võtma. 

Läbiotsimiste käigus leiti aga vaid üks vaaliumitablett. 

14 aastat politseis töötanud vanemohvitser väitis oktoobris toimunud istungil, et politseil oli «piisav veendumus», et läbiotsitute juurest võib leida narkootikume, sest narkokoer tundis nende vastu huvi.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles