Video: kaubalaeva Ourang Medani meeskonna kummalise surma mõistatust pole tänini lahendatud

Inna-Katrin Hein
Copy
Kaubalaev öisel ajal. Pilt on illustreeriv
Kaubalaev öisel ajal. Pilt on illustreeriv Foto: Frank Koszienski/PantherMedia /Scanpix

SS Ourang Medan on endine Hollandi kaubalev, mis uppus Hollandi Ida-India, tänapäeva Indoneesia juures Malaka väinas erinevate allikate andmetel kas 1940., 1947. või 1948. aastal. Laeva meeskond aga suri kummalistel asjaoludel.

Vandenõuteoreetikute väiteil on tegemist kummituslaevaga, mida Kagu-Aasia vetes aegajalt näha. Nüüd tahavad nad selle laeva mõistatuse lahendada, teatab messagetoeagle.com. 

Ourang Medani traagiline saatus on merejaloo kummalisemaid ja lahendamata müsteeriume. Kuna meeskonnaga juhtunu kohta ei ole just palju infot, siis ei teata täpselt, mis meremeestega juhtus.

Aastakümnete jooksul on arvatud, et Ourang Medan ja selle meeskond sattusid salajase sõjalise eksperimendi katsejäneseks, aga ka seda, et kaubalaeva ründasid maavälised lennumasinad, meresügavusest kerkis midagi, mis sai meeskonnale ja laevale saatuslikuks või oli õnnetuse põhjustajaks pardal olnud last.

Hollandi väljanne Elsieviers avaldas 1948. aastal rea artikleid Ourang Medanist. «Ourang» tähendab indoneesia keeles «inimene» või «mees», Medan on Indoneesia Sumatra saare suurim linn. Laeva nimi oli seega Medani mees.

Artikliseerias olid ära toodud spekulatsioonid selle kohta, mis laevaga juhtuda võis, kuid puudus täpne info laeva ehitamise, omanike, meeskonna ja aluse viimase teekonna kohta. Ajakirjanikud uurisid, kus laev registreeritud oli, kuid ei leidnud – laeva polnud mitte üheski rahvusvahelises laevandusregistris. Nii arvati, et andmed laeva kohta kustutati meelega. Samas rõhutati seda, et laev seilas Hollandi lipu all.

Hiljem ilmus maailma eri väljaannetes laeva kohta veel artikleid, kuid midagi uut eriti ei lisatud.

Väljaanded kirjutasid, et Ourang Medan avastati triivimas India ookeanis Malaka väinas, piirkonnast, kus palju laevu on kadunuks jäänud. Mitme laeva meeskonnad olid seal kandis näinud kauguses kummalist laeva ja tulesid.

Meremehed said aru, et laeval on midagi valesti, sest nende raadiooperaatorid kuulsid mitut SOS signaali.

USA Luure Keskagentuuri (CIA) andmetel oli Ourang Medani viimane SOS signaal: «Kõik ohvitserid, kaasa arvatud kapten, on surnud, nad on kaardikambris ja sillal. Kogu meeskond on surnud».

Inimjäänused. Pilt on illustreeriv.
Inimjäänused. Pilt on illustreeriv. Foto: Pexels / CC0 Licence

Pärast seda sõnumit katkes teiste piirkonnas olnud laevade kontakt Ourang Medaniga. Mitu riiki saatis päästelaevad Ourang Medanit otsima, ja laev leitigi. Välisel vaatlusel ei olnud sel midagi viga, kuid signaalile meeskond ei vastanud.

Päästemeeskonnad läksid Ourang Medani pardale ning leidsid meeskonna, kaasa arvatud ohvitseride ja kapteni surnukehad. Kõikide surnud meremeeste näol oli õudus. Nad olid pööratud näoga päikese poole ning nende silmamunad nagu tahtsid pealuust välja tungida. Päästjad vaatasid laeval ringi ja ostsid vihjeid selle kohta, mis seal juhtuda võis. Ilmne oli, et seal toimus mingi kohutav tragöödia.

Esimesena ronis laevale Briti kapten, kelle sõnul valitses seal totaalne vaikus. «Olen olnud aastaid merel, kuid ei ole midagi sellist näinud. Kui ma tekile astusin, komistasin kohe laiba otsa. Selle mehe silmad olid pärani ja täis hirmu, ta suu oli lahti, nagu ta oleks üllatunud ja ehmunud. Osa meeskonnast oli välistekil. Läksin sillale ja leidsin eest kapteni ja mitme ohvitseri surnukehad. Ma ei unusta iial nende surnud meeste nägusid. Need olid täis õudu!» meenutas Briti kapten hilisemas intervjuus.

Laevale läinud päästemeeskonnas oli ka arst, kes vaatas kohapeal osa surnukehi üle. Üllatuseks ei leidnud ta mitte üheltki hukkunult väliseid vigastusi ega vägivalla märke. Samuti ei leitud pardalt relvi, ka laev ise oli vigastusteta.

Päästjad ei saanud aru, miks Ourang Medani meeskond suri.

CIA agendi C H Macki 1959. aasta memo kohaselt rääkis Briti kapten neile, et laeval ei olnud ühtki elusolendit, meeskonnaliikmete surnukehi oli kõikjal, kaasa arvatud mootoriruumis ja kapten kaptenisillal. Raadiooperaatori surnukeha leiti raadioruumist, käsi endiselt saatmisvõtmel.

CIA memos on öeldud, et Ourang Medaniga võis juhtuda sama, mis teiste samas piirkonnas kadunud laevadega. «Olen kindel, et Ourang Medaniga juhtunu annab vastuse paljudele lennuki- ja laevaõnnetustele,» kirjutas memo autor Mack.

CIA teatel käisid päästemeeskonnad küll Ourang Medani pardal, kuid laeva ei vaadatud põhjalikult üle. Pardale astunud mehed otsustasid surmalaeva viia lähimasse Indoneesia sadamasse ja seal uurimist jätkata, kuid memo kohaselt märkasid nad trümmis tuld ja suitsu ning otsustasid laeva maha jätta.

Kui päästemeeskonnad olid Ourang Medanilt lahkunud, toimus plahvatus ja laev uppus kiiresti koos surnud meeskonnaliikmetega.

Meedia arvates oli imelik, et Hollandi Ida-India, tänapäeva Indoneesia rannavalve ei teatanud juhtumist enne 1954. aastat.

Vandenõuteoreetikute arvates tehti laevameeskonnaga mingi katse, aluse süüdati ja uputati, et jälgi varjata, ning sellega oli seotud mitu riiki.

Lemmikteooriaks on see, et Ourang Medan võis transportida kemikaale, näiteks kaaliumtsüaniidi ja nitroglütseriini või Teise maailmasõja ajal närvigaaside valmistamisel kasutatud ohtlikke aineid. Oletatakse, et vesi sattus trümmi ja reageeris ainetega, tekitades meeskonnaliikmetel asfüksia ja mürgistuse. Hiljem võis merevesi reageerida nitroglütseriiniga, põhjustades tulekahju ja plahvatuse.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles