Egituse antiigiministeeriumi teatel leidsid arheoloogid Saqqarast 2600 aasta vanusest matmispaigast lisaks kaslastele ka kahe lõvikutsika muumiad.
Pildid ja video: Egiptuses leiti mumifitseeritud lõvikutsikad
Antiiginõukogu juhi Mostafa Waziri teatel oli lõvikutsikamuumiate leidmine esmakordne, teatab livescience.com. Kuna muumiad on alla meetrised, siis võib järeldada, et lõvid olid surres väga noored.
Hauas oli veel kolme suure kaslase, arvatavalt leopardi, gepardi või mingi teise liigi esindaja muumia. Veel 20 väiksemat muumiat olid kasside omad.
Lisaks leiti krokodillide, kobrade ja sõnnukumardikate muumiaid.
Arheoloogid leidsid matmispaigast ka umbes 100 kuju, mis kujutasid kasse või kaslasi. Kassikujud olid tehtud kivist, puidust või metallist, eelkõige pronksist, ning nad olid värvitud mitmesuguste värvidega. Osa kujudest oli kaetud lehtkullaga.
Koos kasside ja kaslaste kujudega oli seal ka jumalanna Neithi kuju, mis aitas arheoloogidel teha kindlaks haua vanust.
«Neith oli Saisi jumalanna. See linn oli umbes 2600 aastat tagasi 26. dünastia valitsejate pealinn,» teatas Egiptuse antiigiminister Khaled al-Anani.
Hauas oli veel ka skarabeuse ehk sõnnikumardika kuju, mille pikkus oli 30 sentimeetrit. Vanad egiptlased pidasid skarabeust jumal Ra maapealseks kehastuseks.
Arheoloogide sõnul olid Vana-Egiptuses skarabeuse-kujulised ehted, amuletid ja pitsatid väga populaarsed, kuna arvati, et see annab kandjale Ra kaitse.
Saqqarast, kus tehti nüüdne kaslaste muumialeid, on ka varem mumifitseeritud kasse leitud.
2004. aastal leidsid Prantsuse arheoloogid sealt mitu kassimuumiat, lõviskeleti, kassijumalanna Basteti ja lõvijumala Miysise kuju.
Kuigi Saqqarast on leitud palju kassimuumiaid, on sealt leitud näiteks ka lindude, eelkõige iibise muumiaid.
Saqqaras asub ka Vana-Egiptuse esimene ja vanim püramiid, 4600 aastat tagasi valitsenud vaarao Džoseri astmikpüramiid.
Saqqaras on ka 2000 aasta vanune katakomb, kuhu oli maetud kõrgklassi kuulunud naine, kelle kohta oli katakombis nimi Demetria.
Seal on ka 4400 aasta vanune matmispaik, kuhu oli maetud preester Wahtye.