Austraalia idaosas New South Walesis ja Queenslandis on juba mõnda aega olnud kuivuse ja kuumuse tõttu maastikupõlengud, mis liiguvad edasi suurlinn Sydney suunas.
Pildid: Sydneys on maastikupõlengute tõttu tekkinud ohtlik sudu
Austraalia võimude teatel on maastikupõlengud tekitanud Sydneys sudu, mille tõttu on sealset õhku ohtlik hingata, edastab afp.com.
Õhk on kõige saastunum Sydney loodeosas, kus ohtlike osakeste tase on võrreldav saastatuste poolest tuntud India linna Dehli saastetasemega.
Võimud soovitavad sydneylastel ja linna külalistel võimalikult vähe väljas viibida. Samuti ei soovitata välitingimustes sportida.
Tervishoiueksperdid hoiatasid, et õhus levivad põlenguosad võivad kahjustad hingamisteid ja kopsed ning halvendada kopsu- ja südamehaiguse all kannatajate tervist.
Austraalia kahes osariigis levivates põlengutes on hukkunud kuus inimest, üle 300 hoone on maha põlenud ning tuhanded inimesed on jäänud koduta.
Põleng on mõjutanud ka metsloomi, eriti koaalasid, kellest sajad on hukkunud.
Meteoroloogide teatel jätkuvad New South Walesis ja Queenslasndis kuumad ja kuivad ilmad, lisaks on tugev tuul, mille tõttu tuli kiiresti edasi kandub.
Tuletõrjujate andmetel on kahes osariigis üle 100 põlengukoha, millele ei ole suudetud piiri panna. Politsei on andmeid, et osa põlengutest on tahtlikult süüdatud ning sellega seoses on viis inimest kinni peetud.
Korrakaistjad kutsuvad inimesi üles andma teada neist, kes võivad olla tahtlikud süütajad.
Tuletõrjujad jätkavad võitlust tulega, mis nende sõnul on muutumas aina võimsamaks ja ohtlikumaks.
Sudu on teatud tüüpi õhusaaste.
Termin «sudu» on kokku pandud sõnadest «suits» ja «udu». Sõna loomisel oli eeskujuks ingliskeelne termin «smog»(smoke + fog).
On kahte tüüpi sudu, millest esimest – nn Londoni-tüüpi sudu – on niiskuse ja väävlirikka suitsu saadus, kuid teise, fotokeemilise sudu, tekkeks ei ole vaja ei suitsu ega ka udu.
Termini «smog» mõtles välja britt Harold Antoine des Voeux 1905. aastal.
Ta tähistas sellega kivisöe põlemisel atmosfääri paiskuvate väävliühendite poolt tekitatud tumedat ja mürgist pilve. Õhus levinud ohlike ainete tõttu põdesid suurlinade nagu London, Manchester ja Glasgow elanikud surmaga lõppevaid hingamisteede ja kopsuhaigusi.