Pildid ja video: veneetslased pidid rinda pistma 50 aasta kõrgeima acqua altaga

Itaalia võimude teatel tõusis Veneetsias üleujutusvesi viimase 50 aasta kõrgeimale tasemele, jõudes selles kanalitelinnas 12. novembri õhtuks 187 sentimeetrini.

Veneetsia linnapea Luigi Brugnaron kuulutas linnas välja hädaolukorra ning kõik päästeteenistused on suunatud ohuolukorraga tegelema, teatavad bbc.com ja theguardian.com.

Meteoroloogid arvasid veel eile, et veetase võib veelgi tõusta, kuid hilisõhtused mõõtmised näitasid veetaseme langemist.

«Uurime juba, kui palju nüüdne veetõus kahjustas hooneid ja tänavaid. Kuna vesi oli rekordkõrge, siis võib sellest jääda mõnda kohta püsiv jälg,» teatas linnapea.

Üleujutus Veneetsias Püha Peetruse väljakul

FOTO: MARCO BERTORELLO/AFP

Veetase tõusis väga kõrgele mitte ainult vihma, vaid ka selle tõttu, et Aadria merelt puhus tugev tuul Veneetsia laguuni peale. Vesi jäi laguuni lõksu ega saanud merre tagasi valguda.

Itaalia meedia teatel hukkus nüüdse üleujutuse ajal 78-aastane mees, kes sai elektrilöögi, kui vesi ta majja tungis.

Itaalia rannavalve saatis Veneetsiasse lisapaate, mida kasutatakse kui veekiirabi.

Veneetsias on veetaset mõõdetud alates 1923. aastast ning vaid korra oli üleujutusvesi kõrgem kui nüüd – 1966. aastal ulatus veetase 198 sentimeetrini.  

Nüüdset üleujutust nimetatakse itaalia keeles «acqua alta», mis tähendab erakordselt kõrget tõusuvett Aadria merel.

Vesi ujutas üle Veneetsia kuulsa Püha Markuse väljaku ning tungis Püha Markuse kirikusse. Seal on üleujutusperioodidel vett alati palju, kuna see on Veneetsia kõige madalam koht.

Veneetsias kerkis tõusevesi 187 sentimeetrini. Pildil Püha Markuse väljak

FOTO: Marco Bertorello/AFP/Scanpix

Kiriku esindaja Pierpaolo Campostrini sõnul on selle kiriku 1000 aasta pikkuse ajaloo jooksul varem vaid viiel korral vesi kirikusse tunginud.

Campostrinit teeb murelikuks see, et viimase 20 aasta jooksul on tulvavee ajal kirik olnud kolm korda üle ujutatud.

Veneetsia Gritti palees asuvas luksushotellis on peatunud mitmed kuulsused, nende seas kirjanik Ernest Hemingway ning Hollywoodi staaripaar Elizabeth Taylor ja Richard Burton.

Nüüdsest üleujutusest ei pääsenud kuivana ka see hotell ja seal asuv baar, mis on kuulsuste seas populaarne.

Vee eest tõsteti ära sealsed kuulsad gobeläänid, mööbel ja raamatud.

Tõusuvesi Veneetsia Gritti palee hotellis

FOTO: Marco Bertorello/AFP/Scanpix

Sama tehti veel paljudes teistes hotellides ja kauplustes, mis jäid veele ette.

On nii kohalikke kui turiste, kes vett naudivad, vees jalutavad või ujuvad. Veneetslaste sõnul on eksootiline ujuda oma kodulinna tänavatel.

Lisaks Veneetsiale on paduvihma tõttu üleujutusi veel mitmes Põhja-Itaalia paigas, kaasa arvatud Trevisos, Trentos ja Meranos. 

Tagasi üles