Eesti mustkunsti vanameister Erich Udras saab 14. novembril 80-aastaseks. Kui 1977. aastani oli Erich ainus mustkunstnik Eestis, siis täna on tal kolleege oluliselt rohkem. Suurt enamust neist võib näha ka juubeliõhtul Tallinnas Mustkunstiteatris galaetendusel.
Erichu elu on olnud niivõrd kirev, et mõnda seika on lausa raske uskuda. Aga eks elu ongi üllatusi ja uskumatuna näivaid kokkusattumusi täis. Eriti, kui juhtud olema mustkunstnik.
Erich Udras sündis 14. novembril 1939 Ivanovka külas, Omski oblastis pere esimese lapsena. Talle järgnesid veel kaks venda ja üks õde. Kuigi Erichu lapse- ja nooruspõlv möödus Siberi avarustes, on tema juured Eestis.
Erichu isapoolne suguvõsa on pärit Võrumaalt Kääpa külast ning emapoolne suguvõsa Väike-Maarjast.
Omamoodi kirev persoon oli Erichu emapoolne vana-vanaema, isanimega Mattiisen. Tema oli nimelt Väike-Maarja nõid ning elas väidetavalt 110-aastaseks. «Ta ravis inimesi, tundis psühholoogiat ja ravimtaimi,» on Erich välja uurinud.
KÜLMALE MAALE
Mõlemad vanaisad sõitsid Siberisse vabatahtlikult, kuna seal jagati tasuta maad. Eestis oli maa ostmine niivõrd kallis, et tavaline inimene ei saanud seda endale lubada. Nii rakendasidki mõlemad vanaisad (teineteisest sõltumatult; siis veel üksteist ei tuntud) hobused vankrite ette ja võtsid ette pika teekonna Siberisse.
Erichu isapoolne vanaisa asus teele varakevadel, kui lumi oli sulanud. Siberisse jõuti novembris-detsembris.
Minek nägi välja nagu mustlaslaager - kogu elu oli vankritele kuhjatud. Sõideti, söömiseks peatuti tee ääres, tehti süüa ja sõideti edasi. Kui raha sai otsa, jäädi taaskord kuskil seisma, uuriti, kellel võiks olla töökäsi vaja, tehti juhutöid…
Kui emapoolne vanaisa teele asus, oli tal 12 last. Kolmeteistkümnes, Erichu ema, sündis teel olles. Mõlemad vanaisad jõudsid lõpuks Novosibirskisse, ent erinevatesse küladesse. Maad jagati vastavalt perekonna meeste arvule: iga mehe või poisi eest sai 2 hektarit.