Eurolaulu Raadio

Mormoonide tapatalgutes ellu jäänud poiss peitis õed-vennad põõsasse ja kõndis 23 km kaugusele abi järele

Rhonita Milleri põlenud auto

FOTO: Social Media/VIA REUTERS/Scanpix

Relvastatud gäng tappis 4. novembril Mehhikos Sonora osariigis Bavispes 9 mormoonide hulka ja Le Baroni suguvõssa kuulunud ameeriklast, kellest kolm olid naised ja kuus lapsed.

Veresaunast pääses eluga kaheksa last, nende seas 13-aastane Devin, kellel õnnestus oma õed-vennad päästa, teatavad cnn.com ja theguradian.com.

Mehhiko võimude teatel vahistasid nad Agua Prietas ühe kuriteos kahtlustatava, kes hoidis enda juures pantvangis kaht mormooni. Politsei konfiskeeris kahtlusaluse majast suure koguse relvi. Kuna juhtumi uurimine on alles alguses, siis ei avaldatud kahtlusaluse ega pantvangide kohta infot.

Mehhiko politsei ja krimiuurijad paigas, kus kaotasid elu kolm naist ja kuus last

FOTO: Marco Ugarte/AP/Scanpix

Le Baroni suguvõsa, kuhu hukkunud kuulusid, on Mehhikos elanud aastakümneid. Nad lahkusid USAst, kuna seal loobusid mormoonid polügaamiast. Nad lõid Mehhikos uue ususekti, mis lubab polügaamiat.

Juhtum sai alguse, kui kolm naist koos 14 lapsega hakkasid sõitma Sonora osariigist Bavispest Chihuahua osariiki Janosisse, kus nad pidid kohtuma sugulastega. Sugulaste sõnul sõitsid naised läbi mägise ja ohtliku maastiku kolme autoga. Nad ei jõudnud kuigi kaua sõita, kui sattusid relvastatud gängi tule alla.

14 lapsest 8 jäid ellu, neist viiel on rasked vigastused ja nad on haiglaravil.

Ellujäänute seas on ka 13-aastane Devin Langford, kes nägi oma ema ja kahe venna surma. Langfordil õnnestus kuue venna ja õega tulistamispaigast põgeneda. Ta peitis väiksemad lapsed põõsastesse, pani neile oksi ümber ning läks ise abi otsima.

Ta kõndis 6 tundi, läbides selle ajaga 23 kilomeetrit ja jõudis La Morasse, kus asub polügaamsete mormoonide peakorter.

Silt Mehhiko Sonora osariigis, mis näitab teed La Moritasse

FOTO: HERIKA MARTINEZ/AFP/Scanpix

Langford teatas kogukonna vanematele, mis Bavispes juhtus. Vanemad tahtsid alguses ise relvad haarata ja sündmuskohale minna, kuid loobusid ja jäid ootama politseid, kellega koos sinna minna, sest nad kartsid oma elu pärast.

Kui Devin Langfordi ei olnud pimeduse saabudes õdede-vendade juurde tagasi jõudnud, läks ka poisi 9-aastane õde McKenzie Langford abi otsima, jättes ülejäänud viis õde-venda põõsastesse. McKenzie eksis ära ja jõudis käia 4 tundi, kuid siis märkasid teda politseinikud, kes ta oma autosse võtsid.

Tulistamishaavadega haiglasse viidud lastest noorim on kaheksakuune ja vanim 14-aastane.

Lisaks Devin Langfordile pääses vigastusteta pooleaastane Faith, kelle politsei leidis ta ema auto põrandalt turvatoolist, kus ta oli olnud tulistamise järel 11 tundi. 

Tulistamises elu kaotanud Christina Langford Johnsoni auto ja selles olnud turvatool, mis päästis ta tütre Faithi elu

FOTO: JOSE LUIS GONZALEZ/REUTERS/Scanpix

Bavispe tulistamisjuhtumi tunnistajateks olnute sõnul tuli Faithi ema, 31-aastane Christina Langford Johnson autost välja, tõstis käed üles ja palus ründajatel mitte tulistada. Gäng lasi naise maha, kuid enne autost väljumist oli pannud ta tütre koos turvatooliga auto põrandale.

Elu kaotasid ka 30-aastane Rhonita Miller ja tema neli last: 12-aastane Howard, 10-aastane Krystal ning kaheksakuused kaksikud Titus ja Tiana.

Rhonita Miller, kes kaotas gängitulistamises elu

FOTO: Courtesy of Aaron Staddon/via REUTERS/Scanpix

Miller ja ta lapsed hukkusid, kuulirahe all olnud auto benisiinipaak plahvatas.

Miller ja ta lapsed sõitsid kolmest autost koosnenud kolonni eesotsas. Kaks järgmist autot olid kilomeeterid tagapool, kuid ka neid rünnati.

Tagumistes autodes sõitnutest hukkusid lisaks Christina Langford Johnsonile ka 43-aastane Dawna Langford ning ta pojad, 11-aastane Trevor ja kahene Rogan.  

Christina Langford Johnson, kes kaotas gängitulistamises elu, ta tütar Faith jäi ellu

FOTO: Courtesy Aaron Staddon/via REUTERS/Scanpix

Hukkunud Rhonita Milleri sugulane Kendra Lee Miller kirjutas sotsiaalmeedias, et esimesena jõudsid nende kogukonnas sündmuskohale paar meest, kes vahetasid tulistamispaiga lähedal autoratast. Nad kuulsid plahvatust ja läksid sündmuskohale, leides eest Rhonda Milleri põlenud masina ja selles olnud inimeste põlenud jäänused. 

Mehhiko meedia kirjutas, et ründajad võisid kolme naise autosid pidada konkureeriva narkogängi liikmete autodeks ja selle tõttu avasid tule.

LeBaroni suguvõsal on olnud varem tegemist kohalike narkogängidega, kes ei soovi, et mormoonid Põhja-Mehhikos elavad ja nende narkokaubandust takistavad.

Narkokaupmehed tapsid mõned mormoonikogukonda kuulunud mehed, üritades sellega mormoone ehmatada ja neid lahkuma sundida. 

USA väljaanne Dallas Morning News avaldas mormoon Julian LeBaroni artikli, milles ta kutsus mehhiklasi võitlema organiseeritud kuritegevuse vastu.

Julian LeBaron

FOTO: HERIKA MARTINEZ/AFP/Scanpix

Mehe teatel sai ta narkogängidelt pärast artikli avaldamist tapmisähvardusi. «Narkokurjategijad on meid ähvardanud ja nüüd on vist tulemus käes,» sõnas Julian LeBaron Mehhiko raadiosaates esinedes viitega naiste ja laste tapmisele. 

Mehhiko politsei ei ole kinnitanud, et mormoonide ründajad on narkokartelli liikmed, kuid nii Mehhiko kui ka USA võimud on oma viidanud, et need võisid olla narkokaupmehed.

Mehhiko Chihuahua osariigi justiitsminister Cesar Peniche Espejel sõnas, et pärast narkoparun Joaquin Guzmani ehk El Chapo arreteerimist on Sinaloa kartell olnud nagu peata kana ja on hakanud lagunema. See narkojuht sai eluaegse vangistuse.

Mehhiko narkoparuni Joaquin Guzmani ehk El Chapo arreteerimine 2014.

FOTO: ALFREDO ESTRELLA/AFP/Scanpix