Insuldi saanud naise uriin muutus lillaks

Naine haiglas. Pilt on illustreeriv

FOTO: Wavebreakmedia ltd/PantherMedia/Scanpix

New England Journal of Medicine avaldas juhtumi, mille kohaselt muutus insuldi saanud naise uriin lillaks.

See juhtum leidis aset Prantsusmaal Le Kremlin Bicêtre’i haiglas, kuhu naine oli toodud ravile ja talle oli kateeter pandud, kuna insult muutis osa ta kehast nõrgaks ja kangeks, teatab livescience.com.

Kui arstid märkasid, et patsiendi kateetris olev uriin on lilla, hakkasid nad uurima, mis seda võis põhjustada, kahtlustades selles baktereid.

Laboriuuring näitas, et naise uriinis olid Klebsiella pneumoniae bakterid, mida tavaliselt leidub soolestikus, kuid keha teistesse piirkondadesse jõudmisel võivad tekitada infektsiooni.

Arstide sõnul sõi see naine toite, milles oli palju kahjulikke lisaaineid ja selle tõttu oli ta organismis keskmiselt rohkem aminohapet trüptofaani.

Trüptofaan laguneb sooolestikus ja maksas kemikaaliks, mis on toksiliste omadustega indoksüülsulfaat. Klebsiella pneumoniae bakterid ja indoksüülsulfaat segunesid ning väljusid naise kehast koos uriiniga. 

Kateetris jagasid bakterid indoksüülsulfaadi kaheks uueks kemikaaliks, millest üks oli punane ja teine sinine, moodustades koos lilla. Arstid lahendasid saladuse, miks patsiendi uriin lillaks muutus.

See patsient taastus insuldist ja ta uriin muutus taas kollaseks, kui talle tehti paar päeva intravenoosset hüdratsiooni. Hiljem sai see prantslanna järelravi. 

Arst hoidmas uriiniproovi. Pilt on illustreeriv

FOTO: Csaba Deli/PantherMedia / Csaba Deli/Scanpix

Arstide sõnul on kehas toimuvate keemiliste reaktsioonide tõttu uriini lillaks muutumine haruldane, kuid seda tuleb vahel ette.

Meditsiinilises kirjanduses kasutati «purple urinary bag syndromi» ehk PUBSi esmakordselt 1978. aastal.

Uriini lillaks muutumise juhtumite arv ei ole teada, kuid uriini värvi muutus tekib bakterite ja aminohappe trüptofaani tõttu.

PUBS tekib tavaliselt patsientidel, kes on kaua haiglas ja kasutavad pikka aega kateetrit, kuid võib tekkida ka neil, keda on tabanud mingi organi rike.