Jaht härra Truongile: eriüksus otsib taga miljoneid eurosid kokku ajanud Vientnami inimkaubitsejat

Hetlin Villak-Niinepuu
Copy
Briti peaminister Boris Johnson ja Eseexi politseiülem Ben-Julian Harrington avaldavad austust 39 veokiohvrile, kelle surmas on praegu põhjust süüdistada inimkaubitsejaid.
Briti peaminister Boris Johnson ja Eseexi politseiülem Ben-Julian Harrington avaldavad austust 39 veokiohvrile, kelle surmas on praegu põhjust süüdistada inimkaubitsejaid. Foto: STEFAN ROUSSEAU/AFP/Scanpix

Inglismaa surmaveoki looga seoses otsib politsei taga Vietnamis inimkaubitsemisega miljoneid eurosid teeninud jõugujuhti, keda teatakse kui härra Truong.

Tagaotsitav Truong on politsei andmetel immigrantide Suurbritanniasse smugeldamisega tegeleva kuritegeliku grupeeringu ninamees, kelle hingel võib olla 39 veokist leitud inimese elu, kirjutas The Mirror

Väljaandele teadaolevalt on politsei erioperatiivrühm asunud Truongi püüdma. Väidetavalt on mees meeleheitel perede arvelt teeninud mitu miljonit eurot. 

Ha Tinhi ja selle naabruses asuva Nghe Ani provintsi ametnikud peavad meest regioonis tegutseva «globaalse võrgustiku» juhiks. Väidetavalt on sealt piirkonnast pärit vähemalt 24 surmaveokis hukkunut.  

«Nendele grupeeringutele meeldib küll varjus püsida, aga neist räägitakse kogukonnas sellest hoolimata,» rääkis üks allikas.

«Nad ähvardavad peresid, kelle liikmeid smugeldati, vägivallaga, et sundida neid vaikima. Aga sellest hoolimata jõuab politsei iga päevaga lähemale Truongi juhitava grupeeringu tegevusele.» 

Surmaveoki arvatava ohvri Pham Thi Tra My leinavad vanemad.
Surmaveoki arvatava ohvri Pham Thi Tra My leinavad vanemad. Foto: EPA/Scanpix

Surmaveokis arvatavalt hukkunud 26-aastase Pham Thi Tra My vanemad rääkisid The Mirrorile, et nemad maksid smugeldajatele alguses 22 000 dollarit, et tüdruk jõuaks Suurbritanniasse.

Kokku tuleb perekonnal inimkaubitsejatele Pham Thi Tra My smugeldamise eest maksta 40 000 dollarit.

Vahetult enne surma vanematele viimase sõnumi saatnud Tra My venna sõnul oli see naise teine katse Suurbritanniasse jõuda. Eelmisel korral tabati Tra My enne riiki sisenemist, kui ta üritas ületada saart Mandri-Euroopast eraldavat kanalit. 

Jaht vendadele

Politsei otsib seoses surmaveoki juhtumiga taga ka kahte venda, keda kahtlustatakse inimkaubitsemises ja tapmises. 

Põhja-Iirimaalt Armaghist pärit 40-aastane Ronan Hughes ja 39-aastane Christopher Hughes on jooksus. Mehi otsitakse taga seoses veoteenuste osutamisega. 

«Vendade leidmine ja nendega vestlemine on ülioluline. Usutavasti redutavad vennad kuskil Põhja-Iirimaal, teadaolevalt on nad seotud ka Iiri Vabariigiga,» ütles uurimist juhtiv Essexi politsei juhtivuurija Stuart Hooper

Politsei sõnul kasutab tagaotsitavatest vendadest vanem mõnikord ka nime Rowan, kirjutas Irish Mirror.

 

Veebiväljaande Belfast Live andmetel helistas Ronan Hughes politesse vaid mõned minutid pärast seda, kui surmaveokit juhtinud Maurice «Mo» Robinson seoses mõrvakahtlustusega vahistati. 

«Ronan Hughes helistas Suurbritannia politseisse veidi pärast kella kahte eelmisel kolmapäeval (23. oktoobril - toim.). Ta ütles, et peab rääkima kellegagi seoses Mo Robinsoniga ja väitis, et Robinson ei ole millegi illegaalsega seotud ega teadnud veokis olnud lastist midagi,» rääkis allikas Belfast Live’ile.  

Veok ja selle kohutav koorem

* 23. oktoobril kell 01.40 kutsus veokijuht Mo Robinson politsei Suurbritannias Essexis asuvasse Wateglade'i tööstusparki.

* Sündmuskohale saabunud Essexi politsei leidis veoautost 39 surnuks külmunud inimest.

* Hukkunutest 31 olid mehed ja kaheksa naised. Hukkunute seas oli üks teismeline. 

* Algselt arvati, et kõik 39 ohvrit on Hiina kodanikud.

* Suurbritannias baseeruv kogukonnaühendus VietHome teatas aga, et on saanud fotosid umbes kahekümnest kadunuks jäänud Vietnamist pärit isikust vanuses 15-45.

* Mitmed Vietnami perekonnad on avalikkusele jaganud oma lähedaste fotosid ja lugusid, keda arvatakse olevat surmaveoki ohvrite hulgas. 

* 25-aastasele Põhja-Iirimaalt pärit veokijuhile Maurice «Mo» Robinsonile esitati süüdistus 39 inimese tapmises. Lisaks esitati veokijuhile inimkaubanduse, ebaseaduslikule immigratsioonile kaasaaitamise ja rahapesu süüdistused. 

* Maurice «Mo» Robinson ilmus esimest korda kohtusse videosilla vahendusel esmaspäeval, 28. oktoobril.

* Järgmine istung toimub 25. novembril. 

* Surmaveoki looga seoses vahistati veel kolm inimest. Inimkaubanduses ja 39 isiku mõrvas kahtlustatavatena vahistas politsei Thomas Maheri (38) ja tema abikaasa Joanna (38), kes olid teadaolevalt veoki viimased omanikud.

* Mahler, tema abikaasa ja kolmas kahtlustatav lasti hiljem kautsjoni vastu vabaks. 

* Seoses 39 surmaveoki ohvri smuugeldamisega Suurbritanniasse alustas politsei erirühm suuroperatsiooni, et leida Vietnamis Ha Tinh'i ja Nghe An'i provintsis tegutseva inimkaubistejate grupeeringu «ninamees», keda teatakse nimega Härra Truong.

* Suurbritannia politsei kuulutas tagaotsitavateks ka vennad Ronan (40) ja Christopher (39) Hughes'i, keda kahtlustatakse inimkaubandusele kaasaaitamises ja tapmises. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles