Naabrid meenutavad: Kuopio mõõgamõrtsukas ei öelnud mitte kunagi tere (4)

Inna-Katrin Hein
Copy
Politseiautod ostukeskuse ja kutsekooli juures, kus toimus mõõgarünnak
Politseiautod ostukeskuse ja kutsekooli juures, kus toimus mõõgarünnak Foto: EPA/Scanpix

Ida-Soomes Kuopios asuvas Savo kutsekoolis leidis 1. oktoobril aset rünnak, milles hukkus üks ja sai viga kümme inimest. 

Iltalehti andmetel on koolirünnakus kahtlustatav 1994 sündinud Joel Otto Akusti Marin, kes õpib Kuopio kutsekoolis ja elab Särkiniemis kooli õpilaselamus.

Õpilaselamu on kolmekordne hoone, milles on 19-ruutmeetrised korterid, kus on kõik vajalik olemas, kuid mitte midagi luksuslikku. Igas toas on ka oma WC, dušinurk ja külmik. Köök on elanikele ühine.

Ajakirjanikud uurisid naabritelt, milline mees ründaja on. Teiste selles õpilaselamus elavate noorte sõnul on ta tark nohik, kes hoiab omaette ja teisi ei kipu teretama. 

Politsei Kuopios asuva ostukeskuse ja kutsekooli juures, kus toimus mõõgarünnak
Politsei Kuopios asuva ostukeskuse ja kutsekooli juures, kus toimus mõõgarünnak Foto: Hannu Rainamo / AP/Scanpix

Nende sõnul liikus ta nagu viirastus, sest teda oli harva näha. Ta saabus elukohta tavaliselt väga hilja ning keegi ei tea, millega ta tegeles.

«Kui see mees sattus meiega samal ajal trepikotta, siis ta ei vastanud meie tervitusele mitte kunagi. Ta oli selline vaikne ja omaette hoidev,» sõnas mitu naabrit.

Naabrite teatel kandis kahtlusalune tavaliselt musta värvi riideid ja tal oli seljakott. Tal oli sageli seljas kapuutsiga dressipluus ja ta kandis kapuutsi peas, et oma nägu varjata.

Naabrid nägid ründajat viimati esmaspäeval, 30. septembril ja siis oli tal kaasas suur pappkast, mis tähelepanu äratas. Ta viis selle oma korterisse.

Kuopio kutsekoolis õppijate sõnul õpib kahtlusalune merkonoomiks ehk kaubandusspetsialistiks.

Enne 1. oktoobri rünnakut jõudis noormees kooli hilinemisega ja tal oli kaasas suur kott. Kooli ei hilinenud tal esimest korda.

«Ta haaras kotist mõõga, mis tundus võlts. Siis ründas ta õpetajat,» teatasid juhtumi tunnistajaks olnud õpilased.

Soome politsei teatel ei ole koolirünnakus kahtlustatav varem midagi kriminaalset korda saatnud. Nüüd kahtlustatakse teda mõrvas, mõrvakatsetes ja vägivallas.

Rünnakurelv on politsei käes, see on saablisarnane mõõk ning ründajal oli ka tulirelv, mis samuti on uurijate valduses. Kahtlusalune õpilane tekitas koolis ka põlengu, kuid kahjutuli saadi kiiresti kustutatud.

Kuna ründaja sai politsei tulistamises raskelt vigastada, on ta haiglas ja teda ei ole veel saadud üle kuulata.

Politsei eraldas lindiga piirkonna, kus pandi rünnak toime
Politsei eraldas lindiga piirkonna, kus pandi rünnak toime Foto: EPA/Scanpix

Politsei otsis läbi ka kahtlustatava elukoha, leides sealt aineid, millest saaks valmistada Molotovi kokteili ehk süütepudeli. Uurijad võtsid kaasa ka kahtlusaluse arvuti ja mälupulga.

Juhtumi uurimine käib, rünnaku motiiv ei ole veel teada. Senistel andmetel tal kuriteokaaslasi ei olnud.

Kuopio kutsekoolis õpib palju teistest riikidest pärit õpilasi, kelle sõnul pidasid nad seni Soomet ja Kuopiot väga turvaliseks.

Kuopio on linn Soomes Põhja-Savo maakonnas, Ida-Soome lääni suurim linn.

Soome Kuopio
Soome Kuopio Foto: Lehtikuva / Reuters/Scanpix

Kuopio asub Kallavesi järve ääres ja mõned linnaosad asuvad järve saartel.

Kuopio elanike arv on üle 118 000, pindala 3165 ruutkilomeetrit, millest 855,8 on veekogud ja mets.

Osa dokumentide järgi asutas linna nimega Copia, millest hiljem sai Cuopio, 1653. aastal kuberner Peter Brahe. Teistel andmetel andis linna asutamise käsu 17. novembril 1775 Rootsi kuningas Gustav III.

Kommentaarid (4)
Copy
Tagasi üles