L, 23.09.2023

Walesi ragbihiid teatas, et tal on HIV

Elu24
Facebook
Comments
Gareth Thomas
Gareth Thomas Foto: DAVID GRAY / REUTERS

Uelslasest ragbilegend Gareth Thomas teatas enne tänast Raudmehe võistlust, et tal on ravimatu HIV. Sportlane lisas, et diagnoos muutis ta suitsiidseks. 

45aastane endine ragbimängija Gareth Thomas šokeeris spordimaailma, kui teatas, et tal on HIV, kirjutas The Sun. Thomas, kes mängis Walesi koondise eest üle saja mängu, sõnas, et tahab oma teadaandega vähendada HIV kohta käivaid stigmasid.

Ta sõnas: «Ma olen selle haigusega juba aastaid elanud. Selle saladuses hoidmine on mulle laastavalt mõjunud. Ma kartsin, et inimesed hakkavad mind kui pidalitõbist kohtlema, kuna nad ei tea HIVst midagi. Ma olin sünges meeleolus, olin suitsiidne. Mul oli tahtmine kaljult alla sõita.»

Gareth Thomas, kes teatas 2009. aastal, et on gei, selgitas, et endalt elu võtmine haiguse diagnoosi järel tundus täiesti normaalne ja loomulik. Kaaslaste ja sõprade tugi aitas Thomasil nendest mõtetest üle olla. 

Thomas tunnistas, et diagnoosist teada saamine muutis ta suitsiidseks.
Thomas tunnistas, et diagnoosist teada saamine muutis ta suitsiidseks. Foto: POOL / REUTERS

«Palju inimesed elavad HIV tõttu hirmus ja häbis, aga ma keeldun üks nendest olemast. Me peame stigmadest üle olema,» sõnas ta.

Gareth Thomas sai teada, et tal on HIV, kui käis tavapärasel seksuaaltervise kontrollis Cardiffis. Thomas oli enne kapist välja tulekut kuus aastat abielus oma lapsepõlvesõbra Jemmaga. 

Pärast aastaid rehabilitatsiooni ning teste on tema tervis kontrolli all. Kui ta on sama hoolas ja ettevaatlik edasi, siis pole seda haigust võimalik kellelegi edasi anda. 

Magic Johnson.
Magic Johnson. Foto: Richard Shotwell / AP

Endine Los Angeles Lakersi korvpallur Magic Johnson teatas 1991. aastal, et tal on samuti HIV, mille järel ta karjääri koheselt pooleli jättis. Ta naasis palliplatsile 1992. aastal, et osaleda tähtede mängus. Kuid kaasmängijate protestid sundisid mehe taas pensionipõlve veetma. Johnson naasis kolmandat korda 1996. aastal, kui tegi Lakersi eest kaasa 32 mängu. Pärast seda jäi 36aastane mees lõplikult platsi kõrvale. Magic Johnson on praegu 60aastane, elades HIV diagnoosiga juba pool elu.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles