Video: orkaan Dorian tõi nähtavale USA kodusõja aegsed kahurikuulid

USA Lõuna-Carolina Folly saare rand

FOTO: LUCIE AUBOURG / AFP/Scanpix

Selle kuu alguses tabas Bahama saari ja USA kagurannikut võimas orkaan Dorian, tekitades mitmes paigas suuri purustusi, kuid tõi Lõuna-Carolinas pinnasest välja ka USA kodusõja (1861 – 1865) aegsed kahurikuulid.

Charlestoni lähedase Folly saare võimuesindaja sõnul leidsid kaks kalastama läinud meest rannalt kummalised kahtlust äratanud objektid, mida pidasid lõhkekehadeks, teatab news.com.au.

Nad teatasid leiust Charlestoni maakonna demineerimisüksusele, mille liikmed tegid kindlaks, et tegemist on rohkem kui 150 aasta vanuste kahurikuulidega.

«Need olid kahurikuulid, millest suuremad oli 20-sentimeetrised ja väiksemad 7,5-sentimeetrised. Demineerijad võtsid need kaasa ja hävitasid,» teatas võimuesindaja. 

USA kodusõja ajal oli see piirkond alates 1863. aastast põhjaosariikide vägede käes.

Põhjaosariikide väeosad, mis koosnesid umbes 13 000 sõdurist ja ohvitserist, rajasid Folly saarele kindlustused, suurtükiväe patarei  ja teed.

Folly saare rannalt on ka varem USA kodusõja aegseid kahurikuule leitud ja samuti tänu orkaanile.

2016 tabas Lõuna-Carolinat orkaan Matthew, mis tõi Folly saarel esile 16 roostetanud kahurikuuli.

USA kodusõja aegsed kahurikuulid. Pilt on illustreeriv

FOTO: akg/North Wind Picture Archives /Scanpix

Arheoloogide sõnul annavad need leiud uusi andmeid selle 19. sajandi keskpaiga verise konflikti kohta.

Aastakümnete jooksul on leitud kümnete kodusõjas sõdinud sõdurite, kaasa arvatud afroameeriklaste haudu, relvi ja uppunud laevu.

Ameerika Ühendriikide kodusõda oli aastatel 1861–1865 Ameerika Ühendriikide territooriumil aset leidnud sõda põhjaosariikide ehk Uniooni ja lõunaosarikkide ehk Konföderatsiooni vahel.

Sõja peamised põhjusteks oli lõuna orjandus, sealne majanduslik mahajäämus ja hirm oma seisundit kaotada ning mõtteviisi ja ühiskonna kardinaalset erinevust.

USA kodusõja sündmuste taasesitamine 31. augustil 2019 Californias Huntington Beachil

FOTO: ZUMAPRESS.com/scanpix