Šoti võimud «otsivad taga» 18. sajandil surnud nõida

Inna-Katrin Hein
Copy
Skelett. Pilt on illustreeriv
Skelett. Pilt on illustreeriv Foto: Valentyna Chukhlyebova / PantherMedia /Scanpix

Šotimaal 18. sajandil elanud, nõiaks tembeldatud ja surnud Lilias Adie ei ole saanud rahu, kuna 19. sajandil lasid St. Andrewsi ülikooli teadlased ta skeleti uurimiseks välja kaevata.

Adie skelett oli pikka aega selles ülikoolis, kuid siis kadus ja alles jäi vaid kolju, mis samuti 20. sajandil kummalisel viisil kadunuks jäi, teatab livescience.com.

Veel 1938. aastal oli nõiaks kuulutatud šotlanna kolju Glasgows näitusel.

31. augustil 2019 korraldasid Šoti võimud Addie mälestussündmuse, kuna möödus 315 aastat selle naise surmast. Nad teatasid siis, et otsivad selle nõia skeletti ja koljut, mis on pikka aega kadunud ning oodatud on teated nende asupaiga kohta. 

Ajalooallikate andmetel elas see naine Fife’is Torryburnis ja suri 1704 vanglas, kus teda piinati, et ta nõiaks olemise, naabritele halva tegemise ja saatanaga seksimise üles tunnistaks.

Fife'i võimud panid meediasse ja sotsiaalmeediasse kuulutuse, et otsivad Adie koljut ja ülejäänud skeletti. Kui need leitakse, siis korraldatakse talle väärikas matus, millega samas mälestatakse neid tuhandeid naisi ja mehi, kes 17. – 18. sajandil nõiaks kuulutatuna elu kaotasid.

Kuigi Adie suri üle 300 aasta tagasi, on alles 19. ja 20. sajandi joonistused selle naise skeletist ja koljust, mis võimaldasid Dundee ülikooli anatoomiakeskusel 2017 selle naise pea rekonstrueerida.

Seda tegi kohtukunstnik Christopher Rynn, kelle sõnul ei näe Adie üldse nõia moodi välja.

«Pigem on ta selline lõbus ja heatahtlik vanaema, kes kohe narema hakkab, mitte nõid,» sõnas šotlane.

Adie haud asub Torryburne’i rannal, see on näha vaid mõõna ajal. Ajalooallikate kohaselt pandi kunagi ta hauale raske kivi, et see naine ei saaks hauast tõusta ja ta nõiaks kuulutanutele kätte maksta.

Kuigi Šotimaal kaotas 18. sajandi alguses elu sadu nõiaks kuulutatud inimesi, kellest enamik olid naised, on Adie matmispaik Šotimaal ainuke teadaolev nõiahaud.

Fife’i võimuesindaja Julie Ford sõnas, et 18. sajandil käis Šotimaal nõiajaht, milles kaotas elu palju süütuid inimesi, kaasa arvatud juba eakas Lilias Adie.

«Need inimesed ei olnud mitte milleski süüdi. Lihtsalt aeg oli selline ning iga pisem probleem aeti nõia ja saatana süüks. Nüüd 21. sajandil on aeg neid meenutada ja nende maine puhastada,» sõnas Ford.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles