E, 4.12.2023

Video: Hiina kulgur avastas Kuu tagumiselt küljelt midagi kummalist

Inna-Katrin Hein
Facebook
Comments
Maandur Chang'e 4 tehtud pilt kulgur Yutu 2
Maandur Chang'e 4 tehtud pilt kulgur Yutu 2 Foto: CNSA / HANDOUT HANDOUT / EPA/Scanpix

Hiina Chang’e-4 maanduriga Kuule jõudnud kulgur Yutu-2 jäädvustas Kuu tagakülge uurides sealt kummalise värvilise geelilaadse aine.

Ebatavalisus jäi Yutu-2 kaamera ette 8. lunaarpäeval ja teadlased seiskasid mõneks ajaks kulguri, et see leidu uuriks, teatab livescience.com.

Hiina kuukulgur Yutu-2 jõudis 3. jaanuaril 2019 Kuu tagumisele küljele maandur Chang'e-4 abil
Hiina kuukulgur Yutu-2 jõudis 3. jaanuaril 2019 Kuu tagumisele küljele maandur Chang'e-4 abil Foto: CHINA STRINGER NETWORK / REUTERS/Scanpix

Hiina Pekingi kosmosekeskuse teadlaste teatel oli 8. lunaarpäeva algus 25. juulil ja lõpp 7. augustil. Yutu-2 liikus siis piirkonnas, kus on palju kosmiliste objektidega kokkupõrgetel tekkinud kraatreid.

17. augustil avaldasid teadlased Yutu-2 uurimiste kohta infot, öeldes, et märkasid 28. juulil kulguri kaamera ette jäänud kummalisust. «Olime just Yutu-2 uinakule panemas, sest osa ajast on temperatuurid seal väga kõrged ja ka kiirgustase kerkib, ja see võib kahjustada kulgurit. Vaatasime kulguri kaamera tehtud pilte ja meile jäid silma 25. juulist pärit fotod, millel on väike kraater. Me ei ole Kuul varem midagi värvilist märganud, kuid selles kraatris oli näha värvilist läikivat geelilaadset ainet. Ülejäänud pind oli tume ja läiketa,» selgitasid hiinlased.

Yutu-2 liikus kraatris paika, kus kummaline aine oli ning jäädvustas selle ja seda ümbritseva ala, et spektromeetri ja peegelduva valguse abil saaks teha kindlaks aine koostist.

Sama instrumendi abil tuvastas kulgur mais Kuu vahevöös Von Kármáni kraatri piirkonnas asuva regoliidi ehk pinnakatte. Regoliit, mis on tekkinud 4,6 miljardi aasta jooksul meteoriidikokkupõrgete tagajärjel, katab peaaegu kogu Kuu pinda.

Hiina teadlased ei ole veel teinud kindlaks, mis see geelisarnane ja värviline aine Kuu kraatris on.

Teiste riikide kosmoseekspertide arvates võib see olla sulanud klaas, mis on pärit meteoriitidest ning jäänud Kuule meteoriitidega kokkupõrke tagajärjel.

Kulgur Yutu-2 leid ei ole esimene Kuu pinnalt avastatud üllatus. USA kosmoseagentuuri NASA Apollo 17 missiooni astronaut ja geoloog Harrison Schmitt leidis 1972. aastal kuukõnni ajal Taurus-Littrow' piirkonnast koos kolleegi Gene Cernaniga kummalist oranži pinnast.

Astronaut ja geoloog Harrison Schmitt 12. detsembril 1972 võtmas Kuult pinnaseproove
Astronaut ja geoloog Harrison Schmitt 12. detsembril 1972 võtmas Kuult pinnaseproove Foto: General / © Lightroom Photos / TopFoto/Scanpix

Schmitt arvas siis, et oranž pinnas tekkis 3,64 miljardit aastat tagasi toimunud vulkaanipurske tagajärjel.

Hiinlased alustasid Chang’e-4 uurimismissiooniga 2018. aasta detsembris ning 3. jaanuaril 2019 jõudis kulgur Yutu-2 Kuule. Tegemist oli esimese korraga, mil uurimismasinal õnnestus pehme maandumine Kuu tagumisel küljel.

Cassini-Huygens uurimissondi tehtud foto Maast ja Kuust
Cassini-Huygens uurimissondi tehtud foto Maast ja Kuust Foto: Lightroom/esa/nasa / Topfoto / © Jon Mitchell /Scanpix

Yutu-2 on käsil 9 lunaarpäev ning see liigub Maa mõistes lääne suunas.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles