P, 10.12.2023

Kalalaeva kapten ärkas, kui põlengulaevalt pääsenud ta laeva parda vastu tagusid

Inna-Katrin Hein
Copy

Ameerika Ühendriikides Californias Santa Cruzi saare põhjaosas hukkus sukeldujate laeva, 23-meetrise Conceptioni põlengus palju inimesi.

New York Times andis hukkunute arvuks 8, kuid Reutersi andmetel võib hukkunute arv ulatuda 25 inimeseni ja üheksa inimest on seni leidmata, kuid ka nemad on tõenäoliselt hukkunud.

Santa Barbara politseijuhi Bill Browni teatel leidsid päästjad päästeoperatsiooni alguses merest nelja inimese surnukeha, hiljem leiti veel mitu hukkunut.

Laev süttis 2. septembril kohaliku aja järgi kell 3.00 öösel kui enamik pardal olnutest magas teki all olevates kajutites.

USAs Californias Santa Cruzi saare juures süttis sukeldujate laev, mis hävines
USAs Californias Santa Cruzi saare juures süttis sukeldujate laev, mis hävines Foto: ZUMAPRESS.com/scanpix

Põlengu eest põgenenutest osa hüppas merre ja ujus lähedal ankrus olnud kalalaeva juurde.

Kalalaeva omanik  Bob Hansen ja ta naine magasid oma kajutis, ärgates selle peale, et keegi tagus vastu nende laeva parrast.

«Kui me tekile tulime, nägime kaugemal leeke ja saime kohe aru, et tegemist on laevapõlenguga. See oli kohutav vaatepilt,» sõnas kalalaeva kapten.

Laeva Conception põleng
Laeva Conception põleng Foto: EPA/Scanpix

Hanseni teatel ujus tema laeva juurde viis inimest, kellest kaks kogusid natuke aega jõudu ja siis ujusid põlevale laevale tagasi ellujäänuid otsima, kuid nad ei saanud enam kedagi aidata.

Need viis olid meeskonnaliikmed, kes ei maganud, vaid olid tekil ja selle tõttu jõudsid kiiresti levinud tule eest merre hüpata.

«Meieni jõudnud andmetel jäid pardal olnud tulelõksu. See põleng oli isegi päästjatele ohtlik, mille tõttu nad ei saanud minna laeva pardale võimalikke ellujäänuid otsima,» sõnas rannavalve esindaja Aaron Bemis.

Päästjad üritasid sukeldujate laeva kustutada, kuid võimsad leegid hävitasid laeva ja takistasid veest ellujäänute otsimist. Põlenud laev ei jäänud veepinnale, vaid uppus Santa Cruzi saare rannast 20 meetri kaugusel.

Esmane uurimine näitas, et meeskond saatis põlengu tekkides mayday kutsungi. Põlengu süttimise asjaolusid uuritakse, kuid veel ei ole selge, millest põleng alguse sai.

California osariigi demokraadist senaator Dianne Feinstein nõuab sukeldujate laeva põlengu ametlikku uurimist.

Laeva Conception kasutas Santa Barbaras asuv firma Worldwide Diving Adventures, mis korraldab California ranniku lähedal sukeldumisretki.

Selle firma lehekülje kohaselt algas 2. septembril kolm päeva kestnud sukeldumisretk.  

Laev Conception kuulus firmale Truth Aquatics, mille esindaja sõnul üritatakse leida kõik, kes selle laeva pardal olid.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles