Veipimise tagajärjel suri teadaolevalt esimene inimene

E-sigarett. Pilt on illustreeriv

FOTO: EVA HAMBACH / AFP/Scanpix

Ameerikas suri veipimisest tekkinud kopsuhaiguse järel mees, kes on esimene alternatiivse suitsetamise tõttu surnud inimene.

Ühendkuningriigi valitsus on varasemalt propageerinud veipimist kui alternatiivi tubaka suitsetamisele, kirjutas The Sun. Aga pärast Ameerika Ühendriikides surnud mehe juhtumit on hakatud arutlema veipimise turvalisuse üle.

Illinoisi osariigis surnud mehe isikut pole avalikustatud, kuid ta jääb 17-38-aasta vahele.

Pärast 2018. aasta juunit on Ameerika nakkushaiguste osakond (CDC) tuvastanud enam kui 200 juhtumit teismeliste ja täiskasvanute seas, kellel on veipimise või e-sigarette tarbides tekkinud hingamisteede haigus.

CDC juht Robert Redfield sõnas, et Illinoisi osariigis surnud mehe juhtum peab inimesed taaskord e-sigarettide turvalisuse üle mõtlema panema. «Veipimise ajal puutuvad selle kasutajad kokku mitmete ainetega, mille ohutust ei ole veel kindlaks tehtud,» sõnas Redfield.

E-sigarette loetakse tavatubakast ohutumaks ja seda soovitatakse kasutada suitsetamisest loobumiseks. Aga Briti akadeemikud ütlevad, et nende pikaaegse kasutamise turvalisust tuleb veel hinnata ja mõned regulatsioonid peab paika panema.

Erinevate maitsete saadavuse tõttu on just noorem põlvkond hakanud veipima, kuid see võib olla samamoodi ohtlik, kuna ka veipides satub organismi mitmeid mürgiseid aineid.

Kui Suurbritannias on veipides oleva nikotiini kogus Euroopa liidu regulatsioonidega piiratud, siis Ameerikas selliseid piiranguid ei eksisteeri ja e-sigaretis on tubakat palju rohkem. 

E-sigareti ekspert teatas hiljuti, et vaid ühe e-sigareti tegemine suurendab südamerabanduse ja insuldi ohtu.

E-sigareti tarvitamise tervisemõjud

E-sigaretid, milles kasutatakse nikotiinisisaldusega vedelikke, vabastavad tavasigarettidega sarnases koguses nikotiini, mis jõuab inimese kopsudesse ja vereringesse. Nikotiin on tugevat sõltuvust tekitav aine.

E-sigarettide tootjad on kasutusele võtnud sõna veipimine, et tekitada tarvitajas tunne, nagu polekski tegu suitsetamisega. Tegelikult reageerib inimese organism e-sigaretile üsna samamoodi kui tavalisele sigaretile.

Nikotiini laguproduktidel on laialdane toime hingamisteedele. Lisaks suurendavad need võimalust haigestuda vähki ja südame-veresoonkonna haigustesse,  mõjutavad noorel inimesel aju arengut ja halvendavad sperma kvaliteeti.

E-sigareti tarbimisel hingatakse sisse ühendeid, mis tekitavad oksüdatiivset stressi ja põhjustavad vähki. E-sigaretis on neid ühendeid tavasigaretiga võrreldes küll vähem, kuid täiesti piisavalt, et haigusi esile kutsuda.

Loomadel tehtud katesete põhjal on selgunud, et e-sigareti kasutamine raseduse ajal avaldab lootele sigaretisuitsetamisega sarnast toimet. Mõjutades nii lapse kaalu kui ka kopsude ja aju arengut.

E-sigareti vedelikud on inimese rakkudele mürgised, kusjuures mürgisuse määr sõltub nii nikotiini kogusest kui ka kasutatud maitse- ja lisaainetest. Teistest ohtlikumaks on osutunud näiteks kaneeli- ja tubakamaitseline e-sigareti täitevedelik.

E-sigarettide tarvitamine suurendab hingamistakistust, soodustab hingamisteede põletikke ning vähendab immuunsüsteemi kaitsevõimet viiruste vastu.

E-sigareti suitsust on leitud mitmesuguste metallide peenosakesi. Näiteks rauda, hõbedat, tina, niklit, alumiiniumit, vaske, pliid ja kroomi.

Uuringud kinnitavad, et e-sigarettide tarbimisel väljahingatav aur sisaldab olenevalt tootest mitmesuguseid mürgiseid aineid ja nikotiini.

Allikas Tubakainfo.