Rootsi «peoprintsess» Birgitta: mu kuningast vend ei mõista mind

Inna-Katrin Hein
Copy
Printsess Birgitta ja ta mees , prints Johann  Georg von Hohenzollern  2010
Printsess Birgitta ja ta mees , prints Johann Georg von Hohenzollern 2010 Foto: © Fabrizio Bensch / Reuters/Scanpix

Rootsi kuninga õde, peoprintsessiks kutsutav Birgitta ei saa aru, miks ta kuningast vend Carl XVI Gustaf ei mõista teda, ei naudi elu ega ole kasvatanud oma lapsi õigesti.

Birgitta sõnas hiljuti Rootsi meediale antud intervjuus, et ta naudib elu ja talle meeldib inimeste keskel olla.

«Kui inimesed pööravad mulle tähelepanu ja soovivad minu autogrammi, siis pööran ka mina neile tähelepanu ja kuulan, mida neil öelda on. Selline ongi avalik suhtlemine, kuid mu vend ei saa sellest aru ja talle see ei meeldi,» lausus printsess.

Rootsi printsess Birgitta
Rootsi printsess Birgitta Foto: ERIK MÅRTENSSON / SCANPIX / SCANPIX SWEDEN/Scanpix

Birgitta sõnul ei saa tema oma vennast, kuningas Carl XVI Gustafist ja vend temast aru, kuna nende iseloomud ja ellusuhtumine on erinev.

«Mul on oma vennaga raske läbi saada. Minu arvates on ta kasvatanud oma lapsi valesti, et ajakirjanikud on saatanast ja neist tuleks eemale hoida,» jätkas printsess.

Ta lisas, et tal ei ole kunagi avalikkuse ja ajakirjandusega suhtlemisel probleeme olnud.

«Ma suhtun oma sünniperekonda positiivselt ja loodan, et pereliikmete kartus ajakirjanike ees väheneb. Tegelikult on meil suur ja õnnelik pere, sest suuremaid probleeme ja skandaale on olnud vähe,» nentis Birgitta.

Birgittal on selge nägemus, milline peaks Rootsi kuningakoda olema 25 aasta pärast.

«Elu läheb edasi ja arusaamad muutuvad. Arvan, et siis on kõik enamvähem sama moodi, kuid ollakse avatumad. Kuningakoda peab ajaga kaasa käima,» lausus printsess.

82-aastane väga päevitunud printsess pühkis juba aastakümneid tagasi Rootsi tolmu jalagdelt ja ta elab Vahemeres asuval Mallorca saarel.

Printsess on mitmes intervjuus rõhutanud, et ta ei kavatse kunagi oma külmale ja märjale sünnimaale tagasi tulla.

Birgittale meeldis noorena pidutseda ja ta vilistas sageli õukonna etiketile, elades just sellist elu, nagu tema tahtis. Nii Rootsi meedia kui avalikkus kritiseerisid teda selle eest.

Nüüd on teda kritiseeritud liigselt päevitunud naha tõttu, mis teeb ta välimuse ta tegelikust vanusest vanemaks.

Birgittal on Rootsi printsessi tiitel alles, kuid 1961. aastal abielludes kaotas ta troonipärimisõiguse, kuigi ta abiellus aadlikuga, Saksa Hohenzollern-Sigmaringeni printsi Johann Georgiga. Temast sai abielludes Hohenzollern-Sigmaringeni printsess.

Rootsi printsess Birgitta ja Saksa prints Johan Georg von Hohenzollern kihlusid 1960
Rootsi printsess Birgitta ja Saksa prints Johan Georg von Hohenzollern kihlusid 1960 Foto: Pressens Bild/TT / TT NYHETSBYRÅN/Scanpix

Birgittal ja ta mehel on kolm last, Hohenzollerni prints Carl Christian, Hohenzollerni printsess Desiree ja Hohenzollerni prints Hubertus ning mitu lapselast ja lapselapselast. 

Printsess Birgitta ja ta mees kolisid lahku elama 1990. aastal, kuid nad ei lahutanud. Ta eksabikaasa, prints Johann, kes elas Saksamaal Münchenis ja oli muuseumidirektor, suri 2016.

Rootsi kuningal Carl XVI Gustafil on lisaks õde Birgittale veel kolm õde, printsess Margaretha, printsess Desiree ja printsess Christina.  

Rootsi kuninga Carl XVI Gustafi õed. Vasakult: Margaretha, Desiree ja Birgitta
Rootsi kuninga Carl XVI Gustafi õed. Vasakult: Margaretha, Desiree ja Birgitta Foto: David Sica / Stella Pictures/Scanpix
Rootsi printsess Birgitta
Rootsi printsess Birgitta Foto: HENRIK MONTGOMERY / SCANPIX / SCANPIX SWEDEN/Scanpix
Tagasi üles