L, 10.06.2023

Video: kanadalast ründas grislikaru, armeenuga päästis ta elu

Inna-Katrin Hein
Facebook Twitter
Comments
Grislikaru poolt vigastatud Colin Dowler haiglas
Grislikaru poolt vigastatud Colin Dowler haiglas Foto: Kuvatõmmis/Youtube

Kanadalane Colin Dowler oli maastikujalgrattaga sõitmas Briti Columbias, umbes 300 kilomeetri kaugusel Vancouverist asuval metsateel, kus teda ründas grislikaru.

Campell Riverist pärit 45-aastane mees uuris ta vanaisa nime kandvat matkarada Mount Doogie Dowlerit, veetis öö metsas ja oli teel koju, kirjutab timescolonist.com.

Kui Kui Dowler umbes 160-kilogrammist karu nägi, lootis ta, et metsloom teda ei ründa, sest tavaliselt hoiavad karud inimestest eemale.

Dowler ei teadnud mida teha, kui karu teele seisma jäi ja siis tema poole tulema hakkas. Ta kaalus kiiresti mõttes variante, kas peaks põgenema, üritama koos rattaga karust mööda pääseda või jääda paigale.

Grislikaru. Pilt on illustreeriv
Grislikaru. Pilt on illustreeriv Foto: JIM URQUHART / REUTERS/Scanpix

Dowler jõudis seljakoti enda ja karu vahele visata. Mees lootis, et ta kotis olev toit tõmbab grisli tähelepanu temast eemale.

«Karu ei rünnanud mind kohe, vaid liikus rahulikult minu suunas. Seljakott talle huvi ei pakkunud. Mul olid kaasas ka kepikõnni kepid ja nendega vehkimine karu minema ei ajanud, pigem tegi tigedaks. Lõpuks andis ta käpahoobi, tabades minu kõhtu ja tekitades vigastuse,» meenutas mees haiglas.

Grislikaru poolt vigastatud Colin Dowler haiglas
Grislikaru poolt vigastatud Colin Dowler haiglas Foto: Kuvatõmmis/Youtube

Dowler viskas karu suunas ka jalgratta, kuid karu ei ehmunud ka selle peale. Karu haaras kanadalasest kinni, hammustas teda ja hakkas teda nagu saaki kaasa tirima.

Grisli vedas meest 20 meetri kaugusel asuva oja äärde, kus tahtis temaga korralikult maiustama hakata. Ta võttis käsile jalad, üritades läbi püksisäärte liha kätte saada. Mehe sõnul tundis ta karu hambaid oma jalaluudel.

Siis meenus Dowlerile, et tal on taskus armeenuga ja tal õnnestus see püksitaskust kätte saada. Ta pussitas karu mitu korda kaela, tabades arterit. Vigastada saanud loom lasi ta lahti ja jooksis metsa suunas.

Armeenuga. Umbes selline nuga päästis grislikaru rünnaku alla sattunud kanadalase Colin Dowleri elu
Armeenuga. Umbes selline nuga päästis grislikaru rünnaku alla sattunud kanadalase Colin Dowleri elu Foto: TIMOTHY A. CLARY / AFP/Scanpix

Dowler lõikas pärast karu lahkumist oma särgist riba, mille tõmbas vigastada saanud jala ümber, et ta verest tühjaks ei jookseks. Ta tänas õnne, et karu suunas visatud ratas oli terve, ta istus uimasena rattale ja üritas lähedal asuvasse asulasse jõuda. Seitsme kilomeetri kaugusel oli jahimeeste onn ja sinna jõudes kukkus ta suure verekaotuse tõttu sadulast, kaotades taju.

Onnis oli viis jahimeest-metsnikku, kes nägid ta saabumist ja läksid appi. Nad kõik olid saanud esmaabikoolituse ja teadsid, mida teha.

Dowleri sõnul oleks ta ilma nende meesteta surnud. Kanadlane lisas, et ta sai elu päästnud noa oma isalt kingituseks vaid paar nädalat enne karuga kohtumist ning tegemist on noaga, mille tera pikkus on 5 sentimeetrit.

Metsnikud kutsusid kiirabihelikopteri, mis vigastada saanud mehe Vancouveri haiglasse viis. Enne kopteri õhkutõusmist tuli Dowlerile ta elu päästmiseks teha vereülekanne.

Arstide teatel on Dowleri vigastused rasked, kuid kuna tegemist on hea tervise juures oleva ja sportliku mehega, siis ta paraneb.

Metsnikest jahimehed leidsid Dowleri poolt vigastatud karu üles ja ta piinad lõpetati.

Kanadas Briti Columbias on umbes 15 000 grislikaru ja 120 000 – 150 000 baribali.

Need karud ründavad inimesi harva, kuid vahel satuvad need metsloomad linna, kus otsivad prügikastidest süüa. Siis nad tavaliselt püütakse kinni ja viiakse metsa tagasi, agressiivsemad isendid lastakse maha.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles