Video: kas Türkmenistani presidendi kihutamine ümber «põrguaugu» peaks kinnitama, et ta on elus?

Inna-Katrin Hein
Copy
Türkmenistani president Gurbangulõ Berdõmuhhamedov jaanuaris 2019
Türkmenistani president Gurbangulõ Berdõmuhhamedov jaanuaris 2019 Foto: Alexander Shcherbak /TASS/Scanpix

Juuli lõpus levis maailma meedias uudis, et Türkmenistani president Gurbangulõ Berdõmuhhamedov võib olla surnud, kuid hiljutine video näitab, et ta on tõenäoliselt elus ja hea tervise juures.

Avalikusse jõudnud videol on väidetavalt näha 62-aastast Berdõmuhhamedovit Karakumi kõrberallil ja kihutamas ka sealse kuulsa «põrguaugu» ümber, teatab cnn.com.

Türkmenistanis Karakumi kõrbes asuv Darvaza gaasikraater
Türkmenistanis Karakumi kõrbes asuv Darvaza gaasikraater Foto: Caters News Agency/Scanpix

See «põrguauk» on Darvaza gaasikraater, mis asub Karakumi kõrbes, olles pealinnast Aşgabatist 260 kilomeetri kaugusel.

Türkmenistani riigitelevisioon näitas 4. augustil videot presidendi viimase aja tegemistest. Lisaks «põrguaugu» juures sõitmisele on Berdõmuhhamedovit näha veel ratsutamas, jalgrattaga sõitmas, jõusaalis treenimas, keeglit mängimas ja muusikat loomas. Ei ole teada, millal see video tehtud on.

Venemaal Moskvas asuv Türkmenistani saatkond teatas juulis, et presidendi surmauudis ei vasta tõele, vaid on väljamõeldis.

Berdõmuhhamedovist sai maagaasirikka Kesk-Aasia riigi president 2007, ta jätkas oma eelkäija Saparmyrat Nyýazowi tagurlikku sisepoliitikat. Selles riigis on keelatud väljaastumised, puudub vaba ajakirjandus ja korruptsiooni on palju.

Darvaza gaasikraater tekkis 1971, kui nõukogude geoleoogid otsisid seal naftat, kuid leidsid maapinda auke kaevates maagaasi. Selles kraatris põleb pidevalt, kuna põlemise abil takistatakse metaangaasi levimist. Kraatri suurus on 5350 ruutmeetrit, diameeter on 69 meetrit ja sügavus 30 meetrit.

Geoloogid Darvaza gaasikraatris
Geoloogid Darvaza gaasikraatris Foto: Caters News Agency/Scanpix

Türkmenistani valitsuse sõnul on sellest kraatrist saanud vaatamisväärsus, mida külastab aastas kümneid tuhandeid turiste.

Gurbanguly Berdimuhammedow (sündinud 29. juunil 1957) on Türkmenistani president alates 14. veebruarist 2007. Ta oli 2001 -2006 Türkmenistani peaministri asetäitja ja alates 21. detsembrist 2006 presidendi kohusetäitja.

Tagasi üles