Inglise 50 naela uuel kupüüril ilutseb koodimurdja Alan Turing

Inglise 50 naela uuel kupüüril ilutseb koodimurdja Alan Turing

FOTO: ANDREW YATES / REUTERS

Inglise pank avaldas 50 naela uue kupüüri, millel ilutseb koodimurdja Alan Turing. Vaatamata sellele, et Turing aitas teise maailmasõja ajal liitlasvägedel sakslaste enigma kood murda, mõisteti ta homoseksuaalsuse eest süüdi. Turing sooritas 1954. aastal enesetapu.

50 naelane on viimane Inglise panga kupüür, mis asendab varasema paberi polümeeri vastu. Uuest materjalist raha tuleb kasutusele 2021. aasta lõpus, kirjutab BBC.

Rahatähte on kirjeldatud «korrumpeerunud eliidi kupüüriks» ning see on igapäevaselt kõige vähem kasutatud sularaha. Kuid vastavalt Inglise panga statistikale on ringluses siiski veel 344 miljonit 50 naela kupüüri, mille koguväärtus on 17,2 miljardit naela. 

Inglise panga juht Mark Carney sõnas uue rahatähe disaini kohta: «Alan Turing oli märkimisväärne matemaatik, kelle töö mõjutas märkimisväärselt seda, kuidas me tänapäeval elame. Arvutiteaduse ja tehisintellekti isana oli Turing veel ka sõjakangelane, kelle panus on kaugele ulatuv ning teed rajav. Turing on hiiglane, kelle õlgadel me seisame.»

Miks Turing valiti?

Alan Turing, kes sai oma hariduse Sherborne'is Dorsetis, aitas teise maailmasõja ajal liitlasvägedel luua viis, kuidas lugeda Saksa mereväe salajasi koode, mida natsid petsid Enigma masinaga.

Vähem on teada tema märkimisväärne töö varajaste arvutite loomisel ja arendamisel, algselt riiklikus füüsikalaboris ning hiljem Manchesteri ülikoolis.

Inglise panga juht Mark Carney.

FOTO: ANDREW YATES / REUTERS

Vaatamata oma geniaalsusele Enigma koodi murdmisel mõisteti Alan Turing 1952. aastal süüdi homseksuaalsuses, kui ta jäi süüdi afääris 19-aastase Manchesteri mehega. Homoseksuaalsus oli tol ajal Suurbritannias kriminaalselt karistatav. Kohtus anti Turingule valida, kas ta läheb kaheks aastaks vangi või ta keemiliselt kastreeritakse. Kuna ta tahtis oma tööga jätkata, siis valis ta teise variandi. 

Aga Turingi elu läks selle järel allamäge ning keemilise kastreerimise tõttu tekkisid tal terviseprobleemid. Mees vajus masendusse ning suures depressioonis võttis endalt 1954. aastal elu. Ta süstis õuna sisse tsüaniidi ja sõi õuna ära. Turing oli siis vaid 41-aastane-

Tänapäeval ilutseb Manchesteri ülikooli ees Alan Turingi kuju, kus mees istub pingil, käes õun, millest on üks amps võetud.

2013. aastal andis Inglise valitsus Alan Turingule kuninglikult armu.

Inglise pank sõnas, et Alan Turingi panus teadusesse ja ühiskonda eksisteerib siiamaani.

Teiste kandidaatidena esitati Alan Turingu kõrval ka (mõned ka koos) Mary Anning, Paul Dirac, Rosalind Franklin, William Herschel ja Caroline Herschel, Dorothy Hodgkin, Ada Lovelace ja Charles Babbage, Stephen Hawking, James Clerk Maxwell, Srinivasa Ramanujan, Ernest Rutherford ning Frederick Sanger.

Tagasi üles