T, 26.09.2023

VIDEO Operatsioon «Öine vahtkond»: Rembrandti kuulus maal restaureeritakse muuseumikülastajate ja internetikasutajate silme ees

Inna-Katrin Hein
Facebook
Comments
Rembrandti «Öine vahtkond»
Rembrandti «Öine vahtkond» Foto: akg-images /Scanpix

Täna algab Hollandis Amsterdamis asuvas Rijksmuseumi muuseumis avalik teose restaureerimine, mida näevad nii muuseumi külastajad kui interneti kasutajad, sest seda kantakse üle reaalajas.

12-liikmeline meeskond restaureerib 17. sajandi hollandi maalikunstniku Rembrandt van Rijni tuntud teost «Öine vahtkond», olles seitsmeruutmeetrises klaaskastis, teatab theguardian.com.

Eelmine suurem selle teose restaureerimine toimus 1975 pärast seda, kui üks hollandlasest õpetaja lõhkus maali pussnoaga.

Rembrandti maal «Öine vahtkond»
Rembrandti maal «Öine vahtkond» Foto: CHINE NOUVELLE/SIPA /Scanpix

Täna, 8. juulil toimub pressikonverents, kus Rijksmuseumi juht Taco Dibbits tutvustab Rembrandti maali restaureerimismeeskonda. Tööle kulub umbes kümme kuud. Selle käigus fotografeeritakse see maal sentimeeter sentimeetri haaval, et teha sellest alguses digitaliseeritud variant. Selle põhjal tehakse kindlaks, kuidas tuntud teost restaureerida.

«Alles pärast fotografeerimist ja digimaali loomist saab alata tegelik restaureerimine,» selgitas muuseumijuht.

Rijksmuseumi juht Taco Dibbits (vasakul) ja muuseumit restaureerimisvärvidega varustava firma AkzoNobel tegevjuht Thierry Vanlancker seismas Rembrandti maali «Öine vahtkond» ees
Rijksmuseumi juht Taco Dibbits (vasakul) ja muuseumit restaureerimisvärvidega varustava firma AkzoNobel tegevjuht Thierry Vanlancker seismas Rembrandti maali «Öine vahtkond» ees Foto: ROBIN UTRECHT / AFP/Scanpix

Muuseum loodab saada restaureerimisprotsessis uut infot Rembrandti maalimistehnika ja ka selle kohta, kas kunstnik tegi alguses mitu alusjoonistust.

Dibbitsi sõnul on Rembrandti maal «Öine vahtkond» suur ja raskelt hoomatav ning seega võib sealt alati midagi uut leida.

«Olen olnud muuseumijuht 17 aastat, kuid seni ei ole ma näinud selle maali ülemist äärt. Me ei saa lihtsalt selle teose kõrvale redelit panna, et üles ronida. Tegelikult on meil vähe andmeid, kuidas Rembrandt oma väga suurt maali tegi,» jätkas muuseumijuht.

Aastas käib 4 meetrit kõrget, 4,5 meetrit laia ja 337 kilogrammi kaaluvat «Öist vahtkonda» vaatamas umbes kaks miljonit inimest.

««Öine vahtkond» on maailma üks kuulsamaid maale. See on kogu inimkonna omand ja väärib säilitamist. Kõik huvitatud saavad kuulsa teose renoveerimisprotsessi oma silmaga näha,» sõnas Dibbits.

Selle aasta 4. oktoobril möödub Rembrandti surmast 350 aastat.

Veebruaris avati Rijksmuseumis näitus, kus on näha rohkem kui 400 Rembrandti teost ning «Öine vahtond» oli näituse keskne maal.

Külastajad vaatamas Amsterdami Rijksmuseumis Rembrandti teost «Öine vahtkond»
Külastajad vaatamas Amsterdami Rijksmuseumis Rembrandti teost «Öine vahtkond» Foto: Robin van Lonkhuijsen / AFP/Scanpix

Näitus lõppes juunis ja pärast seda asuti tegema ettevalmistusi «Öise vahtkonna» restaureerimiseks. 

Rembrandt Harmenszoon van Rijn (15. juuli 1606 Leiden – 4. oktoober 1669 Amsterdam) oli üks Euroopa tuntumaid maalikunstnikke ja Hollandi maalikunsti tuntuim esindaja.

«Öine vahtkond» (hollandi keeles «De Nachtwacht») on Rembrandti õlimaal, mida paljud kunstieksperdid peavad tema kuulsaimaks teoseks.

Maali algne nimi oli «Frans Banning Cocqi ja Willem van Ruytenburchi kompanii».

Maal tellis Amsterdami linnavalve laskurite üksus 1639. aasta lõpul ja see valmis 1642. aastaks.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles