Eile, 2. juulil sai Lõuna-Ameerikas, Tšiilis ja Argentinas, jälgida täielikku päikesevarjutust, mida seal ei oldud nähtud üle 400 aasta.
Pildid ja video: Tšiilis ja Argentinas oli näha täielikku päikesevarjutust
Osalist päikesevarjutust oli näha osades Tšiili ja Argentina paikades, kuid ka Ecuadoris, Peruus, Boliivias, Paraguays, Uruguays, Colombias, Brasiilias, Venezuelas ja Panamas. Päikesevarjutusala kogupikkus oli üle 200 kilomeetri, teatab cnn.com.
Sajad tuhanded inimesed kogunesid nimetatud riikides kas täielikku või osalist päikesevarjutust vaatama, kattes oma silmad kaitseprillidega. Seda nautisid teiste seas mitmed kuulsused, kaasa arvatud lauljanna Rihanna ja Facebooki asutaja Mark Zuckerberg.
Astronoomide sõnul oli täielik päikesevarjutus kõige paremini näha Tšiili Coquimbo piirkonnas.
Eelmisel korral oli Tšiilis täielikku päikesevarjutus näha 1592 ja järgmisel korral on seda näha 2165. aastal.
Päikesevarjutus leiab aset siis, kui Kuu on Maa ja Päikese vahel, varjates päikesevalguse. Päikesevarjutus võib olla osaline, täielik või rõngakujuline.
Esimesel juhul varjab Kuu päikesevalguse osaliselt, teisel juhul täielikult ja kolmandal juhul ei suuda Kuu Päikest täielikult varjata, vaid näha on valgusringi.
Päike asub Maast keskmiselt 149,6 miljoni kilomeetri kaugusel ja tekib optiline pete, et üle 400 korra väiksem Kuu katab Päikese.
NASA teatel näeb järgmist täielikku päikesevarjutust 2020 Vaikse ookeani lõunaosas, Tšiilis, Argentinas ja Atlandi ookeani lõunaosas, 2021 Antarktikas, 2024 Põhja-Ameerikas, 2026 Arktikas, Gröönimaal, Islandil ja Hispaanias, 2027 Marokos, Hispaanias, Alžeerias, Liibüas, Egiptuses, Saudi Araabias, Jeemenis ja Somaalias, 2028 Austraalias ja Uus-Meremaal ning 2030 Botswanas, Lõuna-Aafrikas ja Austraalias.