Video: Dubai šeigi naine põgenes väidetavalt Saksamaale

Inna-Katrin Hein
Copy
Dubai šeik Mohammed bin Rashid Al Maktoum ja ta naine, printsess Haya bint al-Hussein
Dubai šeik Mohammed bin Rashid Al Maktoum ja ta naine, printsess Haya bint al-Hussein Foto: STRINGER / AFP/Scanpix

Kinnitamata andmetel põgenes Dubai šeigi Mohammed bin Rashid Al Maktoumi abikaasa, printsess Haya bint al-Hussein Saksamaale, kus palus asüüli.

Möödunud aastal üritas Dubaist põgeneda šeigi tütar Latifa, keda abistas soomlanna Tiina Jauhiainen, teatavad alaraby.co.uk ja mtv.fi.

Inimõigusorganisatsiooni Detained in Dubai juhi Radha Stirlingi teatel said nad teate Dubai printsessi Haya ja ta kahe lapse põgenemise koha Jordaania luureorganitelt.

Dubai šeik Mohammed bin Rashid Al Maktoum (vasakul), ta naine, printsess Haya bint al-Hussein ja nende tütar Al Jalila dateerimata fotol
Dubai šeik Mohammed bin Rashid Al Maktoum (vasakul), ta naine, printsess Haya bint al-Hussein ja nende tütar Al Jalila dateerimata fotol Foto: KARIM SAHIB / AFP/Scanpix

Nende andmetel põgenes printsess Haya koos oma kahe lapse, seitsmeaastase poja Zayedi ja 11-aastase tütre Al Jalilaga. Väidetavalt oli neid nähtud Londonis, hiljem Berliinis.

Lehekülje Emirates Leaks teatel aitas printsessil ja ta kahel lapsel põgeneda üks saksa diplomaat. Printsess võttis kinnitamata andmetel endaga kaasa 56 miljonit dollarit. 

Saksa võimud ei ole Dubai printsessi Saksamaale saabumist kinnitanud.

45-aastane printsess Haya bint Al-Hussein on Jordaania endise kuninga Hussein bin Talali tütar ja praeguse kuninga Abdullahi õde. Ta abiellus Dubai šegi Mohammediga 2004.

69-aastane šeik Mohammed on Dubai valitseja ja Araabia Ühendemiraatide peaminister, olles samas maailma üks rikkamaid inimesi.

Printsess Haya lähikondlaste sõnul ei kohelnud šeik oma naist just hästi, ähvardades teda mitmel korral tappa.

Šeik Mohammedi tütar, printsess Latifa üritas Dubaist põgeneda 2018. aasta aprillis ja tema saatuse kohta on vastuolulise andmed. Ta avaldas video, mis jõudis rahvusvahelisse meediasse. Latifa sõnab sellel, et ta elas pikka aega vägivalla all ja teda piinati, kuna ta isa arvates ei allunud ta islamireeglitele.

Latifa ema on alžeerlanna Huriah Ahmed Al Maash, kes oli šeigi üks liignaistest. 

Dubai printsess Latifa Al Maktoum
Dubai printsess Latifa Al Maktoum Foto: Kuvatõmmis/Youtube

Latifa sõprade ja toetajate teatel oli printsess salaja üürinud jahi, millega üritas Indiasse jõuda. Kuid jutud tema põgenemisest jõiudsid šeigi kõrvu ja ta saatis sõdurid Latifat kinni võtma.

Latifat on pärast põgenemiskatset nähtud avalikkuses vaid üks kord. See oli, kui ÜRO inimõiguskomissar Mary Robinson külastas Dubai šeiki, olles 2018. aasta detsembris tema residentsis külaliseks. Inimõiguslaste arvates kutsus šeik Robinsoni külla näitamaks, et kõik on korras.

«Haya nägi, mida koges Latifa ja kuidas šeik temaga käitus. Ta ei tahtnud sama saatust ja ta otsustas põgeneda, kuid nii, et ta tõesti Dubaist välja pääseb,» selgitas inimõiguslane Stirling.

Ta lisas, et Haya ei saanud põgeneda sünnimaale Jordaaniasse, kuna Jordaania ja Araabia Ühendemiraatide vahel on head suhted ja Jordaania kuningas oleks pidanid põgeniku välja andma.

Dubai šeik Mohammed bin Rashid Al Maktoum ja ta naine, printsess Haya bint al-Hussein
Dubai šeik Mohammed bin Rashid Al Maktoum ja ta naine, printsess Haya bint al-Hussein Foto: STRINGER / AFP/Scanpix

Printsess Haya on õppinud Briti Oxfordi ülikoolis ja ta on kogunud tuntust ratsutajana, olles võistlenud mitmetes riikides. ta oli ka Rahvusvahelise Ratsaspordi Liidu president. 

Nii Dubai šeik Mohammed kui ta naine Haya on mitmel korral olnud kuninganna Elizabeth II külalised Asoti kuninglikel võiduajamistel. Sel aastal oli šeik Ascotis üksinda.

Inimõiguslaste arvates võib lähiaastatel Dubaist veel šeigi perekonda kuuluvaid naisi põgeneda.

Jordaania naaberriigist Saudi Araabiast põgenesid kaks õde, Dua ja Dalal, kes soovisid Türgis asüüli saada. Õdede teatel olid pereliikmed nende vastu vägivaldsed ja neid sunniti abielluma vastu nende soovi.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles