Justiitsminsteerium on alates eelmisest aastast pidanud intensiivsemat võitlust korgijoogiga. Kuigi murrangulised lahendused puuduvad, siis tahab minister Raivo Aeg EMOd võitluses korgijoogi uimastamisega tõhusamalt tööle rakendada.
Eelmisel aastal justiitsministeeriumis korraldatud ümarlaud päädis sellega, et veebruaris võeti vastu muudatus (jõustub 1. juulist sel aastal), mis karmistas seadust, mille alusel korgijoogi kasutamine kellegi uimastamisel on nüüd paragrahvi all.
Kui vägistamine on toime pandud ära kasutades teo toimepanija narkootilise või psühhotroopse aine abil kannatanule tekitatud seisundit, milles ta ei olnud võimeline vastupanu osutama või toimunust aru saama, karistatakse seda kuue- kuni viieteistaastase vangistusega.
Tahtevastane sugulise iseloomuga tegu, kui see on toime pandud ära kasutades teo toimepanija narkootilise või psühhotroopse aine abil kannatanule tekitatud seisundit, milles ta ei ole olnud võimeline vastupanu osutama või toimunust aru saama, karistatakse kolme- kuni viieteistaastase vangistusega.
Praktikas on levimas juhtumid, kus ööklubides või muudes lõbustusasutustes uimastatakse naisi nende enda teadmata narkootiliste või psühhotroopsete ainetega ning hiljem vägistatakse. Selliseid vägistamisjuhtumeid jõuab õiguskaitseorganitesse väga vähe ning enamasti suure hilinemisega.
Selle seaduse ning teiste rakendamine ja karmistamine on justiitsministeeriumi pädevuses, kuid nagu minister Raivo Aeg välja toob, nendest ei piisa.
EMOde kasutuspraktika suurendamine
«Politseis, vähemalt Tallinnas, on sisse viidud töökorraldus, et kui inimene tuleb politseisse, siis ta saab sellesama uriiniproovi ka kohe politseis ära anda. Ajaliselt on iga tund hästi oluline,» ütles Aeg.
Erinevatel hinnangutel püsib korgijoogi nime alt tuntud GHB kehas 6–12 tundi. Pärast uimastamist on iga tund kriitilise tähtusega ning analüüsid peaks suutma kiiresti ära anda.