N, 28.09.2023

Nagu Egiptuse nuhtlus! Rändrohutirtsud on vallutanud Sardiinia

Inna-Katrin Hein
Facebook
Comments 1
Rändrohutirtsud. Pilt on illustreeriv
Rändrohutirtsud. Pilt on illustreeriv Foto: Rogulin Dmitry / ITAR-TASS/Scanpix

Itaalia Sardiinia saarel on juba mõnda aega probleem rändrohutirtsudega (Locusta migratoria), kes söövad oma liikumisteel kõike, jättes maha tühjad põllud ja aiad.

Võimude teatel on olukord kõige hullem Sardiinia keskosas Nuoro provintsis, kus umbes 2000 hektaril on saak hävitatud või kahjustatud, teatab bbc.co.uk.

Kohalike teatel on praegune üle 60 aasta kõige rängem rändrohutirtsude invasioon ning 12 farmil ei ole pärast nende putukate «külaskäiku» enam midagi põldudel ega kasvandustes alles.  

Rändrohutirtsud. Pilt on illustreeriv
Rändrohutirtsud. Pilt on illustreeriv Foto: BILAL TARABEY / AFP/Scanpix

Kahju kannatanud ei osanud öelda, palju neid massidena liikuvaid putukaid olla võib kuid arvatakse, et kümneid miljoneid.

Itaalia farmerite ühendus Coldiretti teatel ilmuvad rändrohutirtsud söötis olevatele maadele, kust liiguvad edasi maadele, kus on palju saaki.

«Igal aastal on Sardiinias mõnes kohas rändrohutirtsudega probleeme, kuid nüüdne invasioon oli ootamatu. Oleksime pidanud nende hävitamisega hakkama tegelema varem, nüüd on hilja,» teatas ühenduse esindaja.

Zooloogide sõnul ei oska nad öelda, et miks just sel aastal on Sardiinias nii palju rändrohutirtse, kuid selle põhjuseks võib olla asjalolu, et pärast jahedat aprilli tuli kuum mai ja taimed on kasvanud kiiresti.

Rändrohutirtsud. Pilt on illustreeriv
Rändrohutirtsud. Pilt on illustreeriv Foto: Rogulin Dmitry / ITAR-TASS/Scanpix

«Rändrohutirtsude kiirele paljunemisele võis kaasa aidata soojus koos piisava vihmaga. Kui neid putukaid ühes kohas liiga palju tekib, asuvad nad rändele, et leida uusi söögipaiku. Enne rännakule asumist muutub  nende kehakuju, mis aitab neil pika teekonna vastu pidada. Üks selline rändrohutirts võib süüa lühikese ajaga ära toidukoguse, millest jätkub lambale pikaks ajaks,» selgitasid asjatundjad.

Maailmas on mitmeid organisatsioone, mis tegelevad rändrohutirtsude probleemiga. Esimene ja seni suurim Anti-LocusCenter loodi 1928 Ühendkuningriigis Londonis.

Itaalia väljaanne La Stampa võrdles nüüdset rändrohutirtsude invasiooni piibli Teises Mooses raamatus kirjas oleva looga. Selles määras jumal Egiptusele kümme nuhtlust, milles abil ta üritas vaaraod sundida vabastama Egiptuses orjuses olnud heebrealased.

Üks neist nuhtlusest olid rändrohutirtsud, kes hävitasid oma teel kõik, jättes egiptlased nälga.

Illustratsioon, millel on kujutatud Moosest ja heebrealasi Egiptuse vangistuses ning rändrohutirtsude nuhtlust
Illustratsioon, millel on kujutatud Moosest ja heebrealasi Egiptuse vangistuses ning rändrohutirtsude nuhtlust Foto: akg/North Wind Picture Archives / akg/Scanpix

Alles pärast kümne nuhtluse kogemist, mille seas olid ka jõevee muutumine vereks, kalade ja konnade massiline suremine, sääskede ja parmude invasioon, haiguste levimine, rahetorm, pimedus ja esmasündinute tapmine, lubas vaarao heebrealastel eesotsas Moosesega lahkuda.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles