Nike

Egüptoloogi sõnul lahendas ta mõistatuse, miks vaaraod lasid hauakambritesse valeuksi ehitada

Vaarao Unase matmispaik

FOTO: akg-images / Andrea Jemolo /Scanpix

Egüptoloogi ja filmitegija Chris Ryan Woodside’i sõnul lahendas ta saladuse, miks Vana-Egiptuse vaaraod lasid oma hauakambritesse ehitada valeuksi.

Vaaraod kaitsesid oma matmispaika hauaröövlite eest valetunnelite, tupikuga lõppevate käikude, seinale joonistatud ja graveeritud needuste, deemonikujude ning lõksude abil, teatab express.co.uk.

Woodside’i sõnul ehitati võltsuksed siiski teisel eesmärgil, kui teised hauakaitse objektid.

Egüptoloog rääkis oma teooriast Amazon Prime’i saates «Egypt Through Ages», tuues näiteks Vana-Egiptuse vana kuningriigi 5. dünastia üheksanda valitseja, kelle hauakambrit ta Saqqaras külastas. Sinna olid maetud vaarao Unas, kes valitses umbes 2345-2315 eKr ja tema naine.

Vaarao Unase matmispaik

FOTO: akg-images / Werner Forman /Scanpix

«Ülikute matmispaikades on mitmeid valeuksi, mis näevad välja nagu pärisuksed. Need ehitati, et hing saaks vabalt kahe maailma vahel liikuda. Neile valesissepääsudele on sageli joonistatud sinna maetu ja ta pereliikmeid. Samuti on sõnum hingede jaoks, et kui nad soovivad näha, mis elu siinpool elatakse, siis saavad nad teispoolsusest valeukse kaudu tagasi tulla. Hauaröövlid ja ka 20. sajandi alguse arheoloogid neile nüanssidele tähelepanu ei pööranud ja said petta,» sõnas egüptoloog.

Sellised valesissepääsud olid ka vaarao Unase ja ta naise matmiskambris, olles Woodside’i sõnul ühed ebatavalisemad.  

Vaarao Unase nimi hieroglüüfides

FOTO: Hervé Champollion / akg-images /Scanpix

«Valeustele jätsid vahel sõnumeid elavad inimesed, kes soovisid midagi, vajades hingede abi,» jätkas ekspert.

Vana-Egiptuse riik hakkas Põhja-Aafrikas Niiluse ääres kujunema umbes 4500 aastat tagasi.  Vaaraode impeeriumist on seni alles palju huvitavat, kaasa arvatud maailmaimede hulka arvatud Giza platoo püramiidid.

Egüptoloogide ja arheoloogide sõnul on on selles iidses kultuuris veel palju lahendamata mõistatusi.

Astmikpüramiid ja nekropol Egiptuses Saqqaras

FOTO: © Asmaa Waguih / Reuters/Scanpix