N, 1.06.2023

Video: arheoloogid leidsid 1000 aasta vanust kokaiini

Inna-Katrin Hein
Facebook Twitter
Comments
Lõuna-Ameerikast leitud 1000 aasta vanune rebaseninadest rituaalne ese
Lõuna-Ameerikast leitud 1000 aasta vanune rebaseninadest rituaalne ese Foto: Jose Capriles / Penn State / SWNS /Scanpix

Lõuna-Ameerikas Boliivias väljakaevamisi teinud USA ja Boliivia arheoloogid leidsid, et 1000 aastat tagasi elanud inimestel olid samad pahed, mis on tänapäeva inimestel.

Arheoloogid uurisid iidset Cueva del Chileno koobasmatmispaika, milles oli nii inimsäilmeid, anumaid, kujusid kui hauapanustena kaasa pandud nahast kotte, milles oli psühhotroopseid aineid, kaasa arvatud kokaiini ja võluseeni, teatab msn.com.

Arheoloogid uurisid Boliivias Cueva del Chileno koobasmatmispaika, kust leiti esemeid, mis viitasid rituaalsele psühhedeeliliste ainete tarbimisele
Arheoloogid uurisid Boliivias Cueva del Chileno koobasmatmispaika, kust leiti esemeid, mis viitasid rituaalsele psühhedeeliliste ainete tarbimisele Foto: Jose Capriles / Penn State / SWNS /Scanpix

Ühes neist narkokottides oli kokaiini sisaldavat kokalehtede jahu, mida sai ninna tõmmata, kuid kokalehti oli ka rullidena, mida sai piibus suitsetada. 

Oletatavalt kuulus see kott šamaanile, kes kasutas narkootilis aineid enda vaimse seisundi muutmiseks ja rituaalide läbiviimiseks. Kotis olid samuti abivahendid, mille abil sai narkootilist ainet tarbida, kuid ka kolmest rebaseninast objekt, mille täpne kasutuseesmärk ei ole teada. Asjatundjads arvavad, et šamaan võis kasutada seda mingis rituaalis, mille abil ta suhtles teispoolsusega ja ennustas tulevikku. 

Lõuna-Ameerikast Boliiviast leitud narkootilise aine ninna tõmbamise abivahend
Lõuna-Ameerikast Boliiviast leitud narkootilise aine ninna tõmbamise abivahend Foto: Jose Capriles / Penn State / SWNS /Scanpix

«Andide piirkonnas on sajandeid tarvitatud psühhotroopseid aineid nii vaimsetel kui religioossetel eesmärkidel. Kuid varem ei olnud meil andmeid, et nad kasutasid mitmeid erinevaid aineid ja võisid neid ka omavahel segada. Nüüdne leid on Lõuna-Ameerika arheoloogilistest paikadest leitud narkootikumileidudest suurim,»  teatas USA Penni ülikooli antropoloog Jose Capriles.

Süsinikuurimine kinnitas, et tegemist 1000 aasta vanuse kokaiini ja võluseentega. Keemiline analüüs näitas jälgi kokaiini metaboliitidest ja dimetüültrüptamiinist (DMT).

Kokaiini metaboliidid on metabolismi tagajärjel tekkinud jääkained.

DMTd leidub looduslikult paljudes taimedes, aga ka loomade ja inimese rakkudes. Spetsiaalselt valmistatuna ja manustatuna tekitab see tugevat psühhedeelset toimet. 

Arheoloogide sõnul oli kõige huvitavam see, et kottides olnud psühhotroopsed ained olid pärit taimedest, mis ei kasva matmispaiga piirkonnas. Need jõudsid sinna kas kaubavahetuse käigus või tõid isikud, kelle haudadest need leiti, oma reisidelt neid kaasa.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles