Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734

Harry ja Meghani pojal on põhimõtteliselt võimalus saada nii Briti kuningaks kui USA presidendiks (1)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Inna-Katrin Hein
Copy
Prints Harry teatamas 6. mail 2019 Windsori lossi hoovis, et ta naine, Sussexi hertsoginna Meghan sünnitas poja
Prints Harry teatamas 6. mail 2019 Windsori lossi hoovis, et ta naine, Sussexi hertsoginna Meghan sünnitas poja Foto: Steve Parsons/WPA-Pool/SIPA /Scanpix

Briti prints Harry ja ta naise, Sussexi hertsoginna Meghani esimene laps sündis 6. mai varahommikul.

Sussexi-beebi on oma isa ja sünnikoha järgi automaatselt Briti kodanik, kuid oma ema järgi on tal ka USA kodakondsus, teatab dailymail.co.uk.

Prints Harry ja ta naine, Sussexi hertsoginna Meghan 11. märtsil 2019 Londonis rahvaste ühenduse sündmusel
Prints Harry ja ta naine, Sussexi hertsoginna Meghan 11. märtsil 2019 Londonis rahvaste ühenduse sündmusel Foto: Anwar Hussein / EMPICS Entertainment/Scanpix

Olles kahe riigi kodanik, on tal põhimõtteliselt tulevikus võimalus saada nii Briti kuningaks kui USA presidendiks.

Uus prints on Briti troonipärimisjärjestuses seitsmes.

Mis puudutab Sussexi printsi kandideerimist USA presidendiks, siis selleks peab ta olema elanud USAs vähemalt 14 aastat ja peab olema vanem kui 35-aastane.

Oma pojale USA kodakondsusdokumendi saamiseks peavad Meghan ja Harry pöörduma avaldusega Londonis asuva USA konsulaadi poole. Ameeriklastel tavaliselt ei ole kaksikkodakondsust, kuid seadus ei keela seda. 

Kui Sussexi-beebi saab USA kodakondsuse, siis on ta automaatselt ka USA maksumaksja.

Sussexi hertsoginna Meghan on küll abielus Briti kodanikuga ja elab Ühendkuningriigis, kuid sellest hoolimata on ta oma USA kodakondsuse tõttu USA maksumaksja.

Kui Sussexi beebi tahab kunagi hiljem loobuda USA kodakondsusest, siis ta saab loobuda alates 16. eluaastast.

Uus kuninglik laps on troonipärimisjärjestuses üsna eesotsas, kuid tõenäoliselt ei saa kunagi Briti troonile.

Ajaloost on siiski teada mitu juhtumit, milles teisena või isegi neljandana sündinud prints või printsess on saanud esmasündinu asemel troonile.

See juhtus kuninganna Elizabeth II, kes oli prints George’i esimene tütar. Prints George’ist sai kuningas George VI pärast seda, kui ta vanem vend Edward VIII 1936. aastal troonist loobus. See tegi printsess Elizabethist kroonprintsessi.

Briti kuningas George VI, kuninganna Elizabeth, printsess Elizabeth, kellest sai kuninganna Elizabeth II ning printsess Margaret 12. mail 1937
Briti kuningas George VI, kuninganna Elizabeth, printsess Elizabeth, kellest sai kuninganna Elizabeth II ning printsess Margaret 12. mail 1937 Foto: Royalty / ©2000 Credit:Topham / PA/Scanpix

Sama juhtus ka kuninganna Anne’iga, kes oli kuningas James II neljas laps ja teine tütar.

Anne (6. veebruar 1665 – 1. august 1714) oli Inglismaa ja Šotimaa kuninganna 1702–1707, Iirimaa kuninganna 1702–1714 ja Suurbritannia kuninganna 1707–1714. Ta oli viimane Stuartite dünastiast valitseja.

Inglise kuninganna Anne (1665 - 1714)
Inglise kuninganna Anne (1665 - 1714) Foto: akg-images /Scanpix

Briti monarhia eksperdi Jonathan Spangleri sõnul ei saa 21. sajandi uuest printsist kunagi valitsejat, sest ei ole varasemate sajandite sõdu ega raskeid haigusi, mis talle troonipärimisele teed sillutaks.

Küll aga tekitas Sussexi printsi sünd selle, et  mitmed kuningliku pere liikmed langesid troonipärimises ühe koha võrra allapoole. Varem seitsmendal kohal olnud Yorki hertsog Andrew on nüüd kaheksas.

Printsess Eugenie ja ta isa, Yorki hertsog Andrew
Printsess Eugenie ja ta isa, Yorki hertsog Andrew Foto: Jason Dawson / Newsquest-USA TODAY NEWTWORK/Sipa USA/Scanpix
Tagasi üles