Juutuuber Victoria Villig sattus absurdsel põhjusel õelutsejate hambusse. Veebikonstaabel julgustab kohtusse pöörduma (2)

Rasmus Rammo
, Reporter-toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Juutuuber Victoria Villig Skechersi kevadhooaja avaüritusel.
Juutuuber Victoria Villig Skechersi kevadhooaja avaüritusel. Foto: Erlend Štaub

Eesti juutuuber Victoria Villig postitas aprilli lõpus Instagrami bikiinipildi, mis sattus netitrollide põlu alla. Küsisime veebikonstaablilt, mida selliste rünnakute puhul teha.

19-aastane Villig postitas 27. aprillil Instagrami Pärnus tehtud bikiinipildi, mille alla tekkisid peagi õelad kommentaarid. Juutuuberi noor fänn küsis, kas Villigil on «till püksis», mispeale hakkasid sarnaseid, ent veelgi labasemaid märkusi tegema teisedki kasutajad, peamiselt libakontode alt.

Õelad kommentaarid, mida kogunes lõpuks kümneid, said sadu like’e. Kusjuures postitus ise teenis üle 6400 meeldimise, mida on hulga rohkem kui Villigi piltidel tavaliselt.

Õelad kommentaarid juutuuber Victoria Villigi pildi all.
Õelad kommentaarid juutuuber Victoria Villigi pildi all. Foto: Kuvatõmmised Instagramist

Villigi kaitseks astus välja juutuuber Enni Britta, kes soovitas noorel naisel «matsidest» mitte välja teha. «Madalalaubalised kommentaatorid, mul pole sõnu,» kirjutas juutuuber, mispeale Villig teda tänas. Toetavaid kommentaare leidus veelgi.

Elu24 võttis ühendust veebikonstaabel Andero Sepaga, kes tegeleb peamiselt kelmuste, laimu ja ähvardustega seotud teemadega. Kuigi Sepp tunnistas, et politsei kiusajat vastutusele võtta ei saa, pakkus ta olukorra lahendamiseks välja mitu varianti.

Veebikonstaabel Andero Sepp:

Taoliste küberkiusamise juhtumite puhul on reaalselt kiusataval mitmeid valikuid. Kõige kiirem viis on kommentaaride kustutamine, ent see ei pruugi lahendada probleemi, sest kommentaari saab alati uuesti kirjutada. Seega lisaks kustutamisele võiks kiusatav ka kiusaja blokeerida. Selliselt peab viimane avama uue konto, et oma tegevust jätkata.

Ebaviisakate kommentaaride autorite kontodest suurem osa on privaatsed, kuid profiili alt on näha, et tegu on lastega, kelle vanematel on ilmselt jäänud viisaka käitumise ning suhtlemise põhimõtted lapsele selgitamata. Seda võiks lapsevanem teha ENNE, kui lapse omapäi internetti ringi liikuma päästab ning seejärel iseend oma nutiseadme ekraani uputab, lapse olemasolu seejuures hoopis unustades.

Kellelegi halvasti ütlemise, äärmiselt rumala kommentaari tootmise ning kellegi häirimise eest politsei tõesti kasutajat karistada ei saa. Kui aga selline käitumine on kontoomaniku puhul pigem reegel kui erand, saame teavitada antud juhul Instagrami meeskonda, et konkreetne kasutaja tegeleb sisu tootmise asemel küberkiusamisega. Reeglina järgneb sellele konto eemaldamine, millega kaotab konto omanik ka kogu oma jälgijaskonna.

Au ning väärikuse riivamise puhul on võimalik täna pöörduda kohtusse. Kui inimesed oma õiguste ja ühiskonna üldise käitumiskultuuri parandamise nimel sagemini seda võimalust kasutaksid, siis saadaks see ehk sarisolvajatele ja laimajatele signaali, et nende teole järgneb reaktsioon, karistus.

Korolevi kaasuse puhul (näitleja Marika Korolev kaebas anonüümsed solvajad kohtusse ja võitis – toim) väärib märkimist, et mainekahju tekitamise eest mõisteti välja 5000 eurot kahjutasu. Ehk see «hinnalipik» paneb mõne lapsevanema oma lapse tegevuse vastu huvi tundma ning lapsele ühiskonnas kehtivaid eetika- ja moraalinorme selgitama, enne kui vastav nõue kiusatu poolt postkastis.

Veebikonstaabel Andero Sepp.
Veebikonstaabel Andero Sepp. Foto: Sille Annuk/Postimees/Scanpix

Kuigi näeme internetis sageli õelaid ja labaseid kommentaare, ei tähenda see, et neid aktsepteerima peaks. Nagu veebikonstaabli vastusest selgub, on küberkiusajatelt võimalik välja nõuda neljakohalisi summasid, tuleb vaid ette võtta kohtutee. Küllap paneks kopsakas kahjunõue mõtlema ka need, kes internetis vastutustundetult sappi pritsivad.

Elu24 pöördus ka Victoria Villigi poole, kuid vastust ei saanud.

Tagasi üles