![Gambia.](http://f11.pmo.ee/F0gpN4PekIEjED8RkqB0XmaBHYw=/1442x0/filters:format(webp)/nginx/o/2009/01/07/114025t1h047f.jpg)
See lõhenenud, põlenud ja kõrbenud maa on Kesk-Aafrikas, Atlandi ookeani ääres, peaaegu ekvaatoril.
Kui tagantjärgi neid fotosid vaatan, tungiks nagu ninna seda punast tolmu ja kuiva kuumust. 40 kraadi, päike, ei kübetki tuuleõhku.
Sellistes savannides tuleb peale tunne, et maailm on hukkunud. Kedagi ja midagi ei ole. Kunagi olevat siingi olnud kaelkirjakud, elevandid, sebrade ja antiloopide karjad, ninasarvikud ja rohkem ning veidi vähem mürgised maod ja roomajad.
Täna võid siin ekselda tunde kedagi nägemata. Kõik on ära söödud. Ametlik versioon väidab, et suured imetajad kütiti Gambias ära juba 100 aastat tagasi kui oldi veel Inglismaa koloonia. Kohalikud suguharud aga tunnistavad, et küttida sai veel ka eelmise sajandi lõpukümnenditel kui Gambia oli juba iseseisev vabariik.
Minu seitsme aasta tagune Keenia kogemus näib siinse taustal ilusa lõpuga muinasjutuna. Polnud juhus, et džiibist vaid kümnekonna meetri kaugusel peesitasid lõvid või et tee ääres nagistas neli-viis kaelkirjakut puude latvu. Ahvid seisid tee ääres ja küsisid peopessa kommi.
Gambia vähesed allesjäänud ahvid põgenevad inimest nähes suure kisa saatel tihnikusse.
Paadiseiklus Gambia jõe harujõgedel ei muutnud savannides tekkinud tühjuse tunnet. Loodus on jõekallastel küll oluliselt lopsakam, kuid peale kümnekonna inimpelgliku linnu ning ühe jõepõhja põgeneva krokodilli ei õnnestunud kohata loomi sealgi.