Linnutee võib naabergalaktikaga seniarvatust varem kokku põrgata

Inna-Katrin Hein
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kunstniku nägemus Linnuteest
Kunstniku nägemus Linnuteest Foto: AP / Scanpix

USA Harvard-Smithsonian astrofüüsika keskuse teadlaste sõnul on Linnutee tähesüsteem seniarvatust märgatavalt suurem ja võib oma naabergalaktika Andromeeda tähesüsteemiga varem kokku põrgata.

Teadlaste sõnul näitasid uued arvutused, et meie galatika on varemarvatust umbes 15 protsenti suurem ja selles on 50 protsenti rohkem massi, kirjutab Helsingin Sanomat.

Teadlased olid siiani kindlad, et Linnutee on oma naabergalaktikast Andromeedast palju väiksem.

«Arvasime, et Linnutee on Andromeeda udukogu «väikevend». Nüüdsed arvutused aga näitasid, et Andromeeda ja Linnutee on nagu erimuna kaksikud,» selgitas astrofüüsik Mark Reid.

Reidi sõnul tähendab see seda, et kokkupõrkekursil liikuvad galaktikad kohtuvad ennustatust varem, kuna nende kahe vastastikune tõmme on tugevam.

Kokkupõrge võib aset leida 2 -3 miljardi aasta pärast.

Reid jätkas, et uurimisrühm tegi Linnuteest varasemast täpsema kolmemõõtmelise arvutimudeli,  tehti kindlaks kõige erksamate tähtede uued asukohad, arvutati välja nende oletatav vanus ja liikumine.

Värsked arvutused näitasid, et Linnutee liigub ümber oma tuuma umbes 914 000 kilomeetrit tunnis, mis on varasemate arvutustega võrreldes palju suurem kiirus.

Meie Päikesesüsteem asub Linnutee keskosast sellisel kaugusel, mis annab kiiruseks umbes 60 000 kilomeetrit tunnis.

Teadlaste kinnitusel peab sellise kiiruse juures Linnutee tumeda aine mass olema seniarvatust suurem.

Linnutee galaktika on spiraalne hiidgalaktika. Linnutee on meie galaktika, suuruselt teine galaktika kohalikus galaktikarühmas.

Linnutee läbimõõt on 100 000 valgusaastat ja ta koosneb enam kui 100 miljardist tähest. Linnutee galaktika tuum on Päikese massist vähemalt miljard korda suurem.

Päike paikneb Linnutee galaktika tasandi läheduses, ühe spiraalharu sisemisel serval, 34 000 valgusaasta kaugusel galaktika tuumast.

Lähim spiraalne galaktika - Andromeeda udukogu asub meist kahe miljoni valgusaasta kaugusel.

Tagasi üles