Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

Riisalu rääkis kiretust elupäästjast

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Elu24
Copy
Aivar Riisalu
Aivar Riisalu Foto: Marina Puškar

Uue aasta esimeses TV3 tarbijasaates «Kaua võib!» manitses saatejuht Aivar Riisalu suitsuandurit kasutama, rääkis Maksu- ja Tolliametiga ning proovis aidata sotsiaalmaja elanikku, keda üllatas hiigelarve.

Pisike elupäästja

Saate esimene lugu rääkis kiretust suitusandurist, mis võib päästa elu. Seadme ülesandeks on avastada tulekahju umbes minuti jooksul.

Päästeameti talituse juhataja Indrek Ints manitses, et inimesed ei ostaks suitsuandurit kasutatuna või turult, kus puudub sellele garantii. Korralikul anduril on peal CE märk ja standardimärk EN 14604, mis näitavad, et seade on töökorras ja seda võib Eestis müüa.

Selle aasta 1. juulist on suitsuandur kohustuslik. Kui kontrolli käigus avastatakse selle puudumine, võidakse teha ettekirjutus, millise aja jooksul tuleb see üles panna. Halvemal juhul ootab väärteomenetlus ja trahv, mis üksikisikule on 12 000 krooni.

Probleemiks võivad olla libapaigaldajad ja sellest on ka päästeamet teadlik. Õige ametniku tunnuseks on vormiriietus ja ametitõend ning ta peab selgelt ütlema oma nime ja ametikoha.

Suitsuandur peab olema igas ruumis, seda ei soovitata vaid kööki ja vannituppa, kus veeaurud võivad tekitada palju valehäireid.

Õnnetuse korral ei pruugi kindlustus maksta kahjuhüvitist täiel määral, kui selgub, et suitsuandur puudus või see polnud töökorras.

Nagu iga seadet, peab ka suitsuandurit hooldama. Iga nädal tuleks kontrollida selle korrasolekut seadme peal olevat nuppu vajutades. Kuus korra peaks selle laest alla võtma ja tolmuimejaga tolmust puhastama ning kord aastas vahetama patareid.

Suur arve

Mustamäe sotsiaalmaja kahetoalises korteris elavat Kristoferi tabas halb üllatus - vee ja elektri eest taheti korraga 13 500 krooni.

Haldusfirma esindaja selgitas, et kuna nad pole pika aja jooksul vee ja elektri näitusid esitanud, tuli üks arve korraga terve aasta eest. Kuna see oli ainukene korter, mis näitusid ei esitanud, peavad nad maksma terve maja üldvee eest.

Maksuameti uus aasta

Alanud aasta saab katsumuseks ka Maksu- ja Tolliametile, sest rasketel aegadel suureneb teatud ettevõtetel motivatsioon maksudest kõrvale hiilida.

Maksuamet võtab luubi alla suured kaubanduskeskused, et sealsetel ettevõtetel oleks tagatud võrdne konkurents.

Poed, kus nõutakse sularahas maksmist, on loomulikult kõrgendatud riskiga ning eriti kahtlane on, kui ei taheta tšekki anda. Samuti pööratakse tähelepanu turgudele, kus sularaha liikumine on suurem.

Märksõnad

Tagasi üles