Hendrik Toompere seenior: Baltikumi trump seisneb selles, et me oleme rahvusriigid (1)

Elu24
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Hendrik Toompere seenior.
Hendrik Toompere seenior. Foto: Kristjan Teedema / Tartu Postimees

Näitleja ja lavastaja Hendrik Toompere seenior sõnas Facebookis tehtud sõnavõtus, et Baltikumi tugevus peitub selles, et tegu on rahvusriikidega.

Hendrik Toompere seeniori sõnavõtt tuleb pärast seda, kui Eesti president Kersti Kaljulaid kohtus Venemaa presidendi Vladimir Putiniga. 

«Kogu asja hea pool seisneb minu meelest aga selles, et selle käiguga õnnestus Kaljulaidil endale teadvustamata luua Eestist uuesti kujund kui iseseisvast Baltikumi riigist. Me pole loomulikult mingi Põhjamaa, kuhu me oleme pürginud ja kuhu meid vastu ei võeta ja ei võetagi. Baltikum jääb Baltikumiks,» ütles Toompere.

Ta lisas: «Ja Baltikumi trump seisneb selles, et me oleme rahvusriigid. Need, kes seisavad Euroopa ja Euraasia piiri peal. Me oleme 1000 aastat tõrjunud rünnakuid Sarmaatia lagendikelt. Oleme ka ise olnud maoli maas.»

Siis tõi Toompere välja, miks on rahvusriigi staatus niivõrd oluline. 

«Selliste rahvusriikide kohta tuleb mõelda sootuks teises kategoorias, milles mõtlevad need, kes näevad igas näpuliigutuses natsismi. Rahvusriik ongi palju eksklusiivsem ja erandlikum ja olulisem kui põhjamaalisus. See on nagu Šveitsi kell: käsitsi tehtud, üksikud suudavad seda endale lubada, inimlik oma kulgemises, ökoloogilisus, vaimsed harjumised, kus trendid ei ole olulised, aga alati võib keegi selle pihta panna. Kuid tehakse uuesti,» tõi ta välja.

Selle järel jagas ta kriitikat Põhjamaade aadressil, mis Toompere arvates ei ole nii eriline.

«Kaasaegne Põhjamaa meenutab kaubanduskeskuseid, kus on loodud vahemereline õhustik. Promenaadid, mis ääristatud butiikidega, keskel pingid lihtsamale rahvale oliivipuude all. Väljas aga tuul, külm ja torm ja lumi. Keskuses on aga soe. Simulaakrum. Täielik illusioon. Seal hängivadki kõik need meie filosoofiad. Vabadus, võrdsus, vendlus. Neid tegelikkuses ei eksisteeri ega saagi eksisteerida. Mis saab olla on inimestele loodud võrdsed võimalused oma tegevuste arendamiseks. Ja seda Baltikum saab võimaldada,» ütles Hendrik Toompere seenior lõpetuseks.

Tagasi üles